دانش نامه تجهیزساختمان

علائم خرابی و بد عمل کردن کلید برق

تجهیزساختمان ، نصب کلید تک پل

کلید برق همان کلید روشنایی می باشد. در این مقاله علائم و نشانه های خرابی کلید های برق را توضیح داده و علت به وجود آمدن خرابی ها را در کلید، شرح می دهیم. با مطالعه این مقاله می توانید با روش های تعمیر و رفع مشکل خرابی انواع کلیدهای دوپل و تک پل آشنا شوید.

کلید برق، یک کلید روشنایی است که در دو نوع کلید تک پل و کلید دو پل، تولید و استفاده می شود. کلید یک پل و کلیددوپل برق  معمولا بدون مشکل و ایراد، کار می کنند. کلید های برق ممکن است، میلیون ها بار در طول سال روشن و خاموش شوند تا این که شروع به خراب شدن کنند. معمولا علت های خرابی کلید های روشنایی و ایراد های آن ها، کاملا واضح و روشن هستند. به طور مثال وارد شدن یک ضربه ناگهانی به کلید، ممکن است سبب گیر کردن کلید در وسط و در بین حالت روشن و خاموش شود.

کلید های روشنایی، جزو تجهیزات و وسایل ساده الکتریکی هستند که از قطعات مختلف قابل تعویض، تولید شده اند. این قطعات در درازمدت و در اثر استفاده بیش از حد، ممکن است دچار فرسودگی و آسیب شوند. احتمال شل شدن اتصالات وجود دارد و یا بدنه پلاستیکی کلید، ممکن است، دچار خرابی شده و احتیاج به تعویض داشته باشد. شرکت های مختلف تولید کننده تجهیزات الکتریکی، طیف گسترده و متنوعی از انواع کلید های روشنایی را به مشتریان ارائه می کنند که دارای دوام و مقاومت بالا بوده و از کیفیت خوبی برخوردار می باشند.

 نشانه های آسیب در کلید برق

در این قسمت از مقاله، علائم و نشانه های آسیب در کلید های روشنایی را شرح می دهیم:

احساس داغ شدن کلید

ممکن است، شما در حین روشن و خاموش کردن کلید برق و لمس آن، احساس گرما کنید، بخصوص وقتی که کلید بیش از حد، در حالت روشن باقی مانده باشد. در اکثر موارد، این علامت طبیعی محسوب می شود، اما باید توجه داشته باشید که احساس داغی در هنگام لمس کلید، زیان بار است. کلید های روشنایی، بهتر است از نظر دمایی، همواره سرد و یا خنثی به نظر برسند. زمانی که با لمس کلید، احساس گرما کردید، یعنی زمان خرید یک کلید روشنایی جدید فرا رسیده است.

جرقه لحظه ای

برخی از اوقات، ممکن است که شما در هنگام روشن و خاموش کردن و تغییر حالت کلید روشنایی، جرقه های کوچکی را مشاهده کنید. این حالت را قوس بار می گویند و معمولا زمانی ایجاد می شود که اتصالات داخلی کلید روشنایی از هم جدا شده باشند و یا در حال جدا شدن باشند. اگر در این حالت، جرقه بزرگ به همراه صدای ضربه شنیدید، احتمالا کلید روشنایی به طور کامل خراب شده است. در صورت مشاهده نشانه هایی مانند دود و سوختگی در کلید، باید یک کلید برق جدید تهیه نمایید.

ایجاد صدا و نویز در کلید

معمولا کلید های سالم و با عملکرد صحیح، دارای هیچ گونه صدا و نویزی نمی باشند. به محض شنیدن صدای وز وز و یا صداهای مختلف دیگر از کلید، باید بدانید که کلید سالم نیست و مشکلی وجود دارد و زمان تعویض کلید با یک کلید جدید و نو، فرا رسیده است. تولید کنندگان معتبر و مهم تجهیزات الکتریکی، کلید های برق بدون کوچکترین صدا تولید می نمایند.

عملکرد گاه و بیگاه در کلید

همه ما در طول زندگی، قطعا با کلیدهای برقی برخورد داشته ایم که عملکرد صحیحی ندارند. گاهی روشن و خاموش شده و گاهی نیز نمی شوند یا احتمال دارد، روشنایی به صورت کامل برقرار نشود و چشمک بزند. ممکن است تعویض لامپ نیز مشکل چشمک زدن را حل نکند. اگر این نشانه به صورت مرتب اتفاق بیفتد، احتمالا اتصالات داخل کلید روشنایی به درستی وصل نشده است و زمان خرید کلید جدید و تعویض با کلید قدیمی فرا رسیده است.

علل مختلف اختلال در عملکرد کلید برق

در این قسمت روش هایی برای حل مشکلات مختلف و خرابی های مربوط به کلید برق را توضیح می دهیم:

اتصالی در اثر پیچیدگی سیم های داخلی کلید برق

تعداد سیم های داخل کلید برق، بسته به این که کلید ارت دار باشد یا نه، دو یا سه عدد می باشد. عدم سیم کشی مناسب و در هم تنیدگی سیم ها، باعث ایجاد اتصالی در سیستم های برقی و خرابی کلید می شود. بدین منظور ابتدا برق را از تابلوی اصلی قطع کرده و سیم ها را به صورت مرتب و منظم اتصال دهید.

شل شدن اتصالات و سرپیچ ها داخل کلید برق

علت شل شدن سیم های داخلی کلید، معمولا به دلیل استفاده مکرر و طولانی مدت از کلید برق می باشد که به صورت صدای کلیک و وز وز خود را نشان می دهد. برای رفع این مشکل ابتدا باید بررسی کنید که کدام پیچ و سرسیم دچار شل شدگی می باشد. سپس برق را قطع کرده و درپوش روی کلید مورد نظر را برداشته و به کمک چراغ قوه نحوه اتصالات را بررسی کنید. در صورت بروز مشکل، پیچ مورد نظر را جدا کرده و با نهایت دقت اتصالات را انجام دهید. اگر مشکل از سرسیم ها بود، می توانید از کانکتورها و ترمینال های مخصوص سر سیم استفاده کرده و سیم ها را به هم اتصال دهید. بهتر است بدانید که در مبحث ۱۳ مقررات ملی ساختمان استفاده از چسب برق در قوطی های کلید و پریز برای اتصال سیم ها ممنوع می باشد.

نشتی آب و رطوبت به داخل کلید برق

معمولا متداول ترین نشتی های آب به داخل کلید برق در حمام و محیط های مرطوب اتفاق می افتد. نشتی آب به داخل کلید، باعث ایجاد اتصالی و برق گرفتگی می شود. طبق مبحث ۱۳ ساختمان، استفاده از کلید های معمولی و یا در پوش دار در داخل حمام ممنوع است و در این محیط ها باید از کلیدهای بارانی که حداقل دارای ۴۴ IPحفاظتی می باشند، استفاده گردد. بنابراین برای جلوگیری از برق گرفتگی به علت نشتی آب در کلید، حتما از کلیدهای مخصوص حمام با درجه حفاظتی بالا استفاده گردد.

فرسوده بودن سیم کشی و کلید برق

یکی از متداول ترین عللی که باعث ایجاد اتصالی برق می شود، فرسودگی سیستم های برقی و سیم کشی ها است. وقتی سیم های برق فرسوده می شوند، بعد از مدتی روکش سیم، دچار آسیب شده و قسمت مسی یا آلومینیومی سیم از زیر پوشش پلاستیکی، نمایان شده و باعث اتصالی می شود. برای رفع این مشکل باید سیم های آسیب دیده را جدا کرده و تکه سیم جدید را به کمک ترمینال ها و سرسیم های مخصوص به سیم اتصال دهید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *