دانش نامه تجهیزساختمان

توصیه های عمومی و ایمنی حمل ، انبارش ، نصب و کابل کشی

حمل و نقل کابل

توصیه های عمومی و ایمنی حمل، انبارش، نصب و کابل کشی

این دستورالعمل به منظور ارائه راهکارهای مرتبط با نصب به جهت جلوگیری از آسیب های احتمالی و اطمینان از حفظ سلامتی و حفاظت در مقابل حمل نامناسب کابل قبل و حین نصب و همچنین رعایت نکات ایمنی، بهداشتی و محیط زیستی ارائه گردیده است.

حمل

به محض دریافت کالا و قبل از تایید ترخیص کالا، کلیه قرقره ها و حلقه های کابل می بایستی به منظور بررسی آسیب های احتمالی حین نصب بازرسی گردد. این آسیب ها شامل شکستگی روی قرقره، شکستگی بدنه قرقره، شل شدن کابل بر روی قرقره و گم شدن درپوش انتهای کابل می باشد، کلیه آسیب ها می بایستی به شرکت حمل کننده یا راننده خودرو اعلام گردد.

اگر بسته بندی حفاظتیدور کابل ها نظیر کارتن پلاست و یا حفاظ چوبی روی قرقره محصول به منظور بازرسی سلامت کابل باز شود، پس از آن می بایستی در صورت نگهداری طولانی مدت کابل در انبار، این بسته بندی ها مجددا انجام گیرد.

با توجه به اینکه خوابانیدن قرقره از سمت مسطع آن، موجب وارد آمدن فشار زیاد در حلقه پایینی قرقره می گردد، قرقره باید از جهت دوار آن بر روی کف کامیون قرار داده شود.

جابجایی قرقره کابل بوسیله جرثقیل

جابجایی قرقره کابل بوسیله جرثقیل | تجهیزساختمان

انبارش

بهتر است جهت انبارش قرقره های محصول ، محل خاصی به این منظور در نظر گرفته شود  و جهت نگهداری قرقره ها از گوه های جوبی استفاده شود. بهتر است بین قرقره و زمین ۲۰ میلیمتر قاصله باشد.

محل انبارش قرقره ها می بایست قابلیت دسترسی کامیون و یا جرثقیل را داشته باشد، اما از محل ترافیک، عبور و مرور فاصله داشته باشد. محل قرارگیری قرقره ها بهتر است دارای حفاظ باشد تا از آسیب دیدن آن ها بوسیله تجهیزات عبوری جلوگیری گردد. همچنین قرقره ها می بایستی در محلی نگهداری شوند که در برابر سقوط تجهیزات بر روی آنها، آسیب های مواد شیمیایی، ورغنی، گازی ، شعله آتش، عملیات جوشکاری و دمای بالا محافظت گردد.

اگر قرار است قرقره ها در محیط روباز و بیرونی نگهداری گردند، انبارش که با استفاده از گوه ها انجام می گیرد، می بایستی بر روی یک سطخ سخت و پاکیزه (عاری از هرگونه میخ، سنگ، شیشه و سایز اشیاء نوک تیز که ممکن است در کابل فرو روند) و دارای خروجی مناسب آب (درین) ایجاد شوند.

مسقف بودن محل انبارش کابل

در هر صورت بهتر است محل انبارش سرپوشیده باشد و یا قرقره ها با یک پوشش مناسب مانند پاره برزنتی و یا پوشش پلی اتیلنی مات جهت احتمان از آسیب های باران  و نور آفتای محافظت گردند.

اگر فقط قسمتی از کابل روی یکی قرقره استفاده می گردد، انتهای باز کابل جهت جلوگیزی از ورود رطوبت می بایستی دوباره با درپوش پایان کابل بسته شود. در زمان حرکت دادن قرقره ها، سر آزاد کابل می بایستی به لبه داخل فلنج قرقره بسته گردد.

قرقره ها می بایستی همیشه درحالتی که صفحع فلنج به صورت عمولی قرار گرفته است نگهداری گردندو کابل ها نباید بر روی صفحه فلنج و یا بر روی یکدیگر نگهداری گردند.

شیوه صحیح نگهداری قرقره ها

شیوه صحیح نگهداری قرقره ها

ذخیره و نگهداری کابل

ذخیره و نگهداری کابل می بایستی در درجه حرارت مناسب نگهداری که بین  ۴۰- درجه تا ۷۰+ درجه می باشد انجام پذیرد.

نکته: قرقره های فلزی خالی را می توان در فضای باز و یا بسته نگهداری کرد. اما بهتر است قرقره های حاوی کابل در محیط سرپوشیده نگهداری گردند. لازم به ذکر است روکش محصولات تولیدی کارخانجات کابل ایران که دارای استاندارد هستند ضد اشعه می باشند. اما بهتر است از پوشش کارتن پلاست یا روکوب چوبی آن ها همیشه خفاطت گردند.

نصب

کمترین دمای مناسب هنگام نصب

جهت کاهش ریسک هنگام نصب، کابل باید هنگامی نصب گردد که دمای محیط و کابل بالای ۵ درجه سانتی گراد باشد و پیش بینی های لازم جهت حفظ دمای بالای ۵ درجه در هنگام نصب صورت گرفته باشه. دمای کمتر از ۵ درجه موجب بروز مشکلاتی در نصب و کشیدن کابل می گردد که این مشکلات بسته به ساختمان کابل و محل نصب دارای درجات مختلفی می باشد.

کابل کشی

قرقره کابل می بایشتس به صورتی نصب گردد که هنگام بازکردن، کابل از بالای قرقره باز شود توصیه می گردد نجوه قرار گیری حلقه کابل به صورتی باشد که از تماش کابل با زمین جلوگیزی گرددو محل قراردادن حلقه کابل جهت جلوگیزی از سایش کابل بسیار مهم است.

بدون توجه به اینکه کابل توی ماشین کشیده می شود و یا توسط اینشان، می بایستی در هنگام کابل کشی یک نفر با یک گوه چوبی جهت جلوگیری از بازشدن بیش از حد کابل حضور داشته باشد. در غیر اینصورت تعداد خیلی زیادی حلقه های بازشده در قرقره کابل ایجاد می شود.

جابجایی قرقره کابل بوسیله جرثقیل

جابجایی قرقره کابل بوسیله جرثقیل

بازشدن کابل از روی قرقره می بایستی با یک فشار کشش یکنواخت باشد و از فشار آوردن ناگهانی به کابل جلوگیری شود. تحت هر شرایطی معیار شعاعا خمش کابل می بایستی رعایت گردد.

پارامتر های نصب

کمترین میزان شعاع خمش مطابق با توصیه استاندارد :

Min. bending radius Type of Cable
Cable x factor
۱۸ Single Core unarmoured
۲۰ Single Core armoured
۱۵ Multicore unarmoured > 95mm2
۱۸ Multicore armoured > 120mm2
۲۰ Multicore armoured

 

بیشتری حد کشش مجاز در حین نصب:

factor formula Type of Cable
N/mm2 P
Q=50 *A

 

(Cu)Single Core unarmoured
Q=50 *A

 

(Al)Single Core unarmoured
Q=50 *A

 

(Cu)Single Core unarmoured
Q=50 *A

 

(Al)Single Core unarmoured
K=9 Kxd2 Single Core steel wire armoured
K=9 Kxd2 Multi Core steel wire armoured
K=3 Kxd2 Single Core steel wire armoured
K=3 Kxd2 Multi Core steel wire armoured

 

تویه های ایمنی، بهداشتی و محیط زیستی در حمل و نقل کابل

 • در وصرتی که قرقره را بصورت دستی جابجا میکنید ، جهتا جلوگیری از آسیب های اسکلتی – عضلانی ، قرقره را هول دهید و از کشیدن آن خودداری نمایید.
 • جهت لخت نمودن سر کابل از دستکش ضد برش استفاده کرده و کاتر را به سمت خارج بر روی روکش کابل حرکت دهید.
 • سیم و کابل ها از مواد قابل بازایفت تشمی می شوند. بنابراین درصورت پایان عمر کابل، از سوزاندن آن ها به جهت بوجود آمدن ترکیبات دی کاسین که از سمی ترین آلاینده های زیست محیطی به شمار می روند خود داری کرده و اقدام به فروش ضایعات کابل نمایید.
  ایمنی حمل و نقل کابل

  ایمنی حمل و نقل کابل

توضضیه های ایمنی هنگام بارگیری مخصول بر روی وسیله نقلیه

 • برای حمل و نثل و جابحایی قرقره های پر، از لیفتراک استفاده شود . دیارن صورت باید توجه داشت که قدرت لیفترام باید با وزن کل قرقره متناسب باشد.
 • در صورت جمل بیش از یک قرقره توسط تریلر، قرقره ها باید بصورت ردیفی و پشت سر هم در راستای طولی کف تریلر قرار گیرند.
 • در صورت بلند کردن قرقره تویط لیفتراک، قرقره باید از سمت مدور آن بر روی لیفرتاک قرار گیرد. لازم به ذکر است که در هر بارگیری فقط حمل یک قرقره توسط لیفتراک مجاز است.

توصیه های ایمنی هنگام نصب و بهره برداری از کابل

 • هنگام بازکردن قرقره آن را بر روی پی آف یا یک محور که قرقه بتواند جول آن بچرخد می بایست سوار نمایید . این نگهدارند بایستی از لحاظ ایمنی متناسب با وزن قرقره و کامبلا محکم باشد.
 • برای سوار کردن قرقره بر روی پی آف ختما از لیفتراک و یا چرثقیل دستی استفاده گردد.