تخصصی

خرید کابل ضد حریق هالوژن فری خراسان افشار نژاد

ضد حریق

در ابتدا بهتر است توضیحی درباره کابل هالوژن فری بدهیم. کابل های بدون هالوژن کابل هایی هستند که مواد آنها با عناصر گروه هالوژن پردازش نشده است. به عنوان نارسانا، هالوژن‌هایی مانند کلر عایق‌های بسیار خوبی هستند و بنابراین اغلب به عنوان مواد پوششی برای کابل‌ها استفاده می‌شوند.

متداول ترین نمونه از آن پلی وینیل کلراید (PVC) است. اما این را بدانید که استفاده از هالوژن ها خطراتی نیز به همراه دارد.

وقتی پلاستیک حاوی هالوژن می سوزد، این هالوژن ها از ژاکت آزاد می شوند و وارد هوای تنفسی می شوند. ترکیب با آب اسیدی تولید می کند که برای انسان سمی است. بنابراین اگر کاربر مجبور باشد به خطر آتش سوزی احتمالی توجه ویژه ای داشته باشد، بدون هالوژن بسیار مهم است.

چرا کابل های بدون هالوژن برای حفاظت در برابر آتش مهم هستند؟

هالوژن ها می توانند به سلامت آسیب برسانند. این امر به ویژه هنگامی که پلاستیک های هالوژنه، به ویژه PVC، می سوزند، صادق است. در صورت بروز آتش سوزی، هالیدهای هیدروژن از پلاستیک آزاد می شوند. هالوژن ها با آب ترکیب می شوند، مانند آب خاموش کننده ای که توسط آتش نشانی یا مایعات از غشاهای مخاطی استفاده می شود و اسید تشکیل می دهند – کلر به اسید هیدروکلریک تبدیل می شود، فلوئور به اسید هیدروفلوئوریک بسیار خورنده تبدیل می شود. علاوه بر این، مخلوطی از دیوکسین ها و سایر مواد شیمیایی بسیار سمی می تواند تشکیل شود. اگر وارد مجاری تنفسی شوند، می توانند باعث آسیب و خفگی شوند. حتی اگر فردی از آتش سوزی جان سالم به در ببرد، سلامتی او می تواند برای همیشه آسیب ببیند. این مورد در مورد کابل های بدون هالوژن بسیار کمتر است.

برای حفاظت در برابر آتش، کابل ها همچنین باید دارای محافظت در برابر شعله و تولید دود کم باشند. محافظ شعله، احتراق و انتشار شعله را کند می کند و باعث خاموش شدن شعله نیز می شود. تولیدکنندگان در اینجا با یک معضل روبرو هستند، زیرا کلر و برم یک ضد شعله عالی هستند، به همین دلیل است که اغلب آنها را با پلاستیک برای کابل ها مخلوط می کنند.

با این حال، به دلیل خطرات بهداشتی ذکر شده، این مورد بحث برانگیز است و فقط در مواردی مجاز است که هیچ فردی در خطر نباشد. در نتیجه، LAPP از موادی با سطح بالایی از محافظت در برابر شعله اما بدون هالوژن استفاده می کند.

از کابل های هالوژن فری در کجا استفاده می شود؟

توجه زیادی باید به استفاده از کابل های بدون هالوژن، به ویژه در کاربردهایی با خطر آتش سوزی افزایش یابد. بنابراین اگر از کابل در جایی استفاده شود که خطر آتش‌سوزی افزایش می‌یابد، عدم وجود هالوژن منبع خطرناک خطر را رد می‌کند. به همین دلیل، مشخصات به وضوح تصریح می کند که فقط کابل هایی که بدون هالوژن هستند در چنین کاربردهایی استفاده می شوند.

مزایای کابل های بدون هالوژن:

کابل های بدون هالوژن عاری از عناصری مانند برم، فلوئور، ید یا کلر هستند که همگی بسیار واکنش پذیر هستند. در مقایسه با کابل های معمولی عایق پی وی سی، در هنگام آتش سوزی مزایایی وجود دارد. در مورد کابل های بدون هالوژن هیچ گاز سمی یا خورنده ای در آتش سوزی منتشر نمی شود که می تواند تهدیدی برای انسان یا ساختمان باشد. برخلاف کابل های PVC، حذف خطرناک گازهای احتراق حاوی هالوژن را می توان رد کرد. کابل های بدون هالوژن را می توان در دماهای بالاتر نسبت به کابل های PVC استفاده کرد.

علاوه بر کابل های پی وی سی حاوی هالوژن، igus از کابل های بدون هالوژن با مواد ژاکت ساخته شده از PUR (الاستومرهای پلی اورتان) و TPE (الاستومرهای ترموپلاستیک) استفاده می کند. اینها مطابق با DIN EN 60754 تولید می شوند و الزامات بدون هالوژن را برآورده می کنند.

لیست قیمت کابل افشارنژاد

چرا اینقدر مهم است که کابل ها و سیم ها نه تنها ضد شعله باشند، بلکه بدون هالوژن نیز باشند؟

کابل و سیم تحت هیچ شرایطی نباید به عنوان فیوز عمل کنند، زیرا باعث گسترش آتش می شوند. آنها نباید به عنوان سوخت برای آتش عمل کنند و همچنین نباید مواد خطرناکی را از خود آزاد کنند. این دقیقاً همان چیزی است که در مورد موادی اتفاق می افتد که تاخیر شعله آنها بر اساس هالوژن است – مانند فلوئور، کلر، برم یا ید.

هالوژن ها در پلیمرهایی مانند PVC، FEP و PTFE وجود دارند. مواد PUR، PP، P و TPE اغلب به عنوان بازدارنده شعله اضافه می شوند. آنها می توانند در صورت آتش سوزی آزاد شوند و شعله های اطراف را خاموش کنند. اما بعداً با بخار آب ترکیب می‌شوند و اسیدهایی را تشکیل می‌دهند که باعث تحریک چشم، پوست و سیستم تنفسی و همچنین حمله به فلز و شیشه می‌شوند.

که متبلور می شود این سطح را خنک می کند و اکسیژن را جابجا می کند و در نتیجه اشتعال را مهار می کند. هیچ گاز خورنده ای تولید نمی شود، فقط دود سبک است و خطر گازهای سمی بسیار کمتر است. خراسان افشارنژاد طیف وسیعی از کابل‌های بدون هالوژن مانند MULTIFLEX 512 PUR، JZ 500 HMH، MEGAFLEX 500 را ارائه می‌دهد. این کابل‌ها ویژگی‌های اشتعال پذیری خود را در آزمایش‌های دقیق طبق استانداردهای ایمنی VDE و DIN-EN ثابت کرده‌اند.

برای کاربردهای خاص، کابل ها و سیم هایی با مشخصات FE 180 / E 30 وجود دارد. در هنگام آتش سوزی، اینها حداقل ۳۰ دقیقه کارکرد دارند و تا ۱۸۰ دقیقه یکپارچگی عایق را ارائه می دهند. به این ترتیب عملکرد اضطراری آسانسورها، درب ها و … و همچنین سیستم های ایمنی، اعلام حریق و اضطراری را تضمین می کنند.

 

کاربرد کابل برق ضد حریق

در اماکن عمومی جهت حفظ جان انسان، هوشیاری آن ها و همچنین تاسیسات و اموال مهم که باید در مقابل آتش محافظت شوند استفاده می شوند.

از آن جمله می توان مجموعه های صنعتی، ساختمان های عمومی، هتل ها، فرودگاه ها، شبکه های ریلی زیر زمینی و بیمارستان ها را نام برد.

ساختار کابل:

هادی مسی کلاس ۲ مطابق با IEC 60228

نوار میکا

عایق XLPE

فیلر؛ مواد بدون هالوژن

روکش؛ مواد بدون هالوژن و دیرگداز

مشخصات فنی کابل ضد حریق:

کابل قدرت مطابق با استاندارد IEC 60502-1، IEC 60331

دامنه حرارتی:

 نصب تا ۵°- سانتی گراد

حداکثر دمای هادی ۹۰°+ سانتی گراد

حداکثر دمای اتصال کوتاه ۲۵۰°+ سانتی گراد

ولتاژ نامی: U0/U= 600/1000V

تست ولتاژ: ۴KV a.c 50Hz

کابل‌های قدرت ضد حریق با مواد بدون هالوژن و دیر گداز 0.6/1KV

دو رشته‌ای:

وزن تقریبی

kg/km

جریان مجاز در هوای C°۳۰

(A)

حداکثر مقاومت هادی در C°۲۰

(Ω/KM)

میانگین قطر خارجی

mm

ضخامت روکش

mm

ضخامت عایق

mm

تعداد رشته x سطح مقطع نامی

mm۲

۲۰۵ ۲۴ ۱۲.۱ ۱۲.۰ ۱.۸ ۰.۷ ۲*۱.۵re
۲۴۲ ۳۲ ۷.۴۱ ۱۲.۸ ۱.۸ ۰.۷ ۲*۲.۵re
۳۰۰ ۴۲ ۴.۶۱ ۱۳.۸ ۱.۸ ۰.۷ ۲*۴re
۳۸۰ ۵۳ ۳.۰۸ ۱۴.۷ ۱.۸ ۰.۷ ۲*۶re
۵۱۰ ۷۳ ۱.۸۳ ۱۷.۵ ۱.۸ ۰.۷ ۲*۱۰rm
۶۷۰ ۹۶ ۱.۱۵ ۱۹.۳ ۱.۸ ۰.۷ ۲*۱۶rm
۹۸۰ ۱۳۰ ۰.۷۲۷ ۲۲.۷ ۱.۸ ۰.۹ ۲*۲۵rm

سه رشته‌ای:

وزن تقریبی

kg/km

جریان مجاز در هوای C°۳۰

(A)

حداکثر مقاومت هادی در C°۲۰

(Ω/KM)

میانگین قطر خارجی

mm

ضخامت روکش

mm

ضخامت عایق

mm

تعداد رشته x سطح مقطع نامی

mm۲

۲۳۰ ۲۴ ۱۲.۱ ۱۲.۶ ۱.۸ ۰.۷ ۳*۱.۵re
۲۷۸ ۳۲ ۷.۴۱ ۱۳.۵ ۱.۸ ۰.۷ ۳*۲.۵re
۳۴۷ ۴۲ ۴.۶۱ ۱۴.۴ ۱.۸ ۰.۷ ۳*۴re
۴۳۲ ۵۳ ۳.۰۸ ۱۵.۵ ۱.۸ ۰.۷ ۳*۶re
۶۲۵ ۷۳ ۱.۸۳ ۱۸.۲ ۱.۸ ۰.۷ ۳*۱۰rm
۸۵۰ ۹۶ ۱.۱۵ ۲۰.۳ ۱.۸ ۰.۷ ۳*۱۶rm
۱۲۰۰ ۱۳۰ ۰.۷۲۷ ۲۴.۰ ۱.۸ ۰.۹ ۳*۲۵rm

 

چهار رشته ای:

وزن تقریبی

kg/km

جریان مجاز در هوای C°۳۰

(A)

حداکثر مقاومت هادی در C°۲۰

(Ω/KM)

میانگین قطر خارجی

mm

ضخامت روکش

mm

ضخامت عایق

mm

تعداد رشته x سطح مقطع نامی

mm۲

۲۷۰ ۲۴ ۱۲.۱ ۱۳.۳ ۱.۸ ۰.۷ ۴*۱.۵
۳۲۵ ۳۲ ۷.۴۱ ۱۴.۴ ۱.۸ ۰.۷ ۴*۲.۵
۴۱۵ ۴۲ ۴.۶۱ ۱۵.۴ ۱.۸ ۰.۷ ۴*۴
۵۲۰ ۵۳ ۳.۰۸ ۱۶.۸ ۱.۸ ۰.۷ ۴*۶
۷۷۰ ۷۳ ۱.۸۳ ۱۹.۸ ۱.۸ ۰.۷ ۴*۱۰
۱۰۲۰ ۹۶ ۱.۱۵ ۲۲.۱ ۱.۸ ۰.۷ ۴*۱۶
۱۵۶۰ ۱۳۰ ۰.۷۲۷ ۲۶.۲ ۱.۸ ۰.۹ ۴*۲۵

 

کابل ها و سیم های بدون هالوژن در مناطق حساس مانند ساختمان ها و موسسات عمومی یا وسایل نقلیه راه آهن مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین در مناطقی که الزامات ایمنی عمومی برای کابل ها بسیار بالا است نیز قابل استفاده هستند.

کابل های مورد استفاده علاوه بر اینکه بدون هالوژن هستند، باید ضد شعله و خود خاموش شونده باشند و اجازه افزایش انتشار شعله را ندارند. همه این ویژگی‌ها در کابل‌ها و سیم‌های خراسان افشارنژاد بدون هالوژن ترکیب شده‌اند.