دانش نامه تجهیزساختمان

راهنمای کار با انواع لوله برق و اتصالات

لوله و اتصالات نسوز برقی

راهنمای کار با انواع لوله برق

لوله های برق قولادی

لوله های برق فولادی در دو نوع سیاه و گالوانیزه و با طول های ۲ یا ۶ متر تولید و عرضه می گردند. لوله سیاه را در جاهای خشک و لوله گالوانیژه را در محل های مرطوب به صورت روکار یا توکار مورد استفاده قرار می دهند. کاربرد این لوله ها معمولا در کارگاه ها، بیمارستان ها، پمپ بنزین ها و …. می باشد.

مقاومت مکانیکی و قدرت ضربه پذیری از مزایای این لوله ها می باشد.

لوله های برق فولادی در سه مقیاس متفاوت تولید می شوند که عبارتند از :

  • لوله های Pg که در اندازه های ۹-۱۱-۱۳/۵-۱۶-۲۱-۲۹-۳۶-۴۲ و ۴۸ تولید می شوند.
  • لوله های اینچی که در اندازه های ۵/۸ – ۳/۴ – ۱ – ۱ و ۱/۴ اینچ تولید می شوند.
  • لوله های میلی متری که در اندازه ها ۱۶-۲۰-۲۵ و ۳۲ میلی متر ساخته می شوند.

هریک از لوله های کر شده دارای حدیده و اتصالات مخصوص به خود هستند.

 

لوازم و تجهیزات لازم برای برش کاری، خم کاری و نصب لوله های فولادی برق

گیره لوله

این گیره، دو فک ثابت و متجرک دارد که هردو دارای انحنا و آج می باشند. این گیره بر روی پایه یا میز، مستقر شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

لوله را درون گیره بسته و عملیات برش، سوهان کاری، حدیده کاری و برقوزنی را روی آن انجام می دهند. نوع دیگری از گیره لوله وجود دارد که به جای فک متحرک برای محکم کردن لوله از زنجیر استفاده می شود.

در اغلب موارد گیره را بر روی سه پایه ای که امکان جمع شدن دارد مستقر می کنند. در این صورت مجموعه را گیره صحرایی می نامند.

لوله بر فولادی

لوله بر وسیله ای برای بریدن لوله های فلزی می باشد. لوله بر ها دارای یک یا چند تیغه فولادی دایره ای شکل هستند که درون فک های لوله بر تعبیه شده اند. دهانه لوله بر برای اندازه های مختلف لوله قابل تنظیم است.

تنظیم دهانه لوله بر به کمک دسته چرخانی که فک ها را باز و بسته می کند انجام می شود.

کمان اره

در صورتی که لوله بر در دسترس نباشد یا فضای مناسب جهت استفاده از لوله بر نباشد می توان از کمان اره با انواع تیغه های آهن بر برای بریدن لوله استفاده کرد.

برقو

برای از بین بردن زائده های به وجود آمد در اثر برش لوله از برقو استفاده می شود. برقو دارای تیغه مخروطی شکل بوده که با چرخاندن آن در داخل لوله، پلیسه ها برداشته  می شوند.

حهت نگه داشتن برقو در داخل لوله از دستگیره ثابت آن استفاده گردد.

 

لوله خم کن لوله فولادی (دستی و هیدرولیکی)

برای خم کردن لوله های فولادی، از لوله خم کن استفاده می شود. لوله خم کن در دو نوع دستی و هیدرولیک ساخته می شود. لوله خم کن ها از دو جز اصلی ثابت و متحرک تشکیل شده اند که یکی از اجزای آن نیمه استوانه ای شیاردار و متناسب با قطر خارجی لوله مورد نظر است که شابلون نامیده می شود و با توجه به نوع دستگاه می تواند ثابت یا متجرک باشد.

شابلون ها با توجه به قطر لوله روی خم کن نصب می شوند و به کمک آن ها خم لازم روی لوله ایجاد می شود.

در لوله خم کن های هیدرولیک نیروی لازم جهت خم کردن لوله ها به کمک سیستم هیدرولیکی نصب شده روی دستگاه حاصل شده و از صرف انرژی زیاد و خستگی کارگر جلوگیری به عمل می آید. 

آچار لوله گیر

برای باز و بسته کردن لوله ها از آچار لوله گیر استفاده می شود. این آچار از دو فک ثابت و متحرک تشکیل شده است که فک ثابت به دسته و فک متحرک روی مهره تنظیم متصل به دسته نصب می شود. برای ایجاد اصطکاک لازم بین آچار و لوله فک ها به صورت آج دار تولید می شوند.

برای استفاده از آچار لوله گیر، لوله را بین دو فک آچار قرار داده و با تنظیم دهانه آن را بین دو فک محکم نگه می دارند و برای باز و بستن لوله با چرخاندن آچار درجهت متناسب استفاده می کنند.

آچار کلاغی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *