تخصصی

سیستم های اعلام حریق بهینه در بیمارستان ها

اعلان حریق

سیستم اعلام حریق 

 سیستم های اعلام حریق در پروژه های صنعتی و ساختمانی بسیار حائز اهمیت است. این سیستم شامل تجهیزات اعلام حریق نظیرحرارت،دتکتور دود، شعله و گاز است. که برای تشخیص علائم حریق و هشدار دادن از طریق آژیرها و فلاشرها استفاده می شود. متاسفانه بیشتر سیستم های اعلان حریق در کشور ما پس از چند ماه خاموش و بدون استفاده می شوند. قرار گیری سیستم های اعلان حریق در اماکن مسکونی و ساختمان ها خسارت های نناشی از حریق را به حداقل می رسانند.در این مقاله به بررسی سیستم های اعلام حریق و ایمن سازی بیمارستان ها می پردازیم. 

آتش سوزی ممکن است جان بیماران و کادر پزشکی را در معرض خطر قرار دهد. همچنین از دست دادن و آسیب به اموال به دلیل عدم رعایت الزامات ایمنی در هنگام ساخت تاسیسات بدون تجهیزات نسوز یا مجهز نبودن به اعلام حریق، بیمارستان ها را تهدید کند.

سیستم اعلام و اطفاء حریق

بیمارستان یک ساختمان بزرگ و پیچیده است که خود معمولاً شامل چندین ساختمان است.تخلیه یک بیمارستان از افراد به هنگام آتش سوزی، فرایندی وقت‌گیر است. در عین حال بیمارانی وجود دارند که حرکت برایشان غیر ممکن و سخت است. در چنین مواردی، داشتن سیستمی هوشمند ضروری است. که برای شناسایی و به صدا درآوردن زنگ هشدار به حداقل زمان نیاز داشته باشد.
یک سیستم اعلام حریق از چندین بخش ساخته شده است. که با شناسایی مواردی همچون دود و حرارت غیر طبیعی، با استفاده از هشدارهای صوتی و بصری ساکنین و اطرافیان را از وقوع آتش‌سوزی با خبر کند. 

مطالعه بیشتر: مزایای کابل های بدون دود

انواع سیستم اعلام حریق:

متعارف برای تعداد تجهیزات ۵۰ عدد
آدرس پذیر برای تعداد تجیهیزات ۵۰ تا ۱۰۰
آدرس پذیر آنالوگ برای تعداد تجهیزات بالای ۱۰۰ عدد

در بیمارستان‌ها به دلیل پیچیدگی و بزرگی ساختمان و تعدد اتاق‌ها، از سیستم آدرس پذیر استفاده می‌شود زیرا در لحظه اولیه حریق، موقعیت دقیق مکانی محل حریق را با ذکر نام بخش یا اتاق مربوطه بر روی پنل نمایش می‌دهد تا اقدامات لازم صورت گیرد.

سیستمهای آدرس پذیر

نسل جدید سیستمهای اعلام حریق، سیستم های آدرس پذیر می باشد.در آنها کلیه عناصر به کاررفته توسط یک کد یا آدرس مشخص می شوند.همچنین قادر  به شناسایی آدرس المان ها محل دقیق وقوع آتش سوزی نیز می باشند. این سیستم ها معمولا به صورت حلقوی (لوپ) سیم کشی می شوند. دارای مشخصات فنی بالاتر و قابلیت های بیشتری نسبت به سیستم های متعارف می باشد.

دارای سرعت بالای تشخیص حریق، شناسایی محل حریق و نگهداری آسان تر و راحت تر است. قابل ذکر است که با استفاده از این وسیله می توان به طور چشمگیری هزینه سیم کشی سیستم را کاهش داد. اغلب پیشنهاد می شود برای مکانهایی از قبیل کارخانه ها، ادارات، مدارس، دانشگاهها و بیمارستان ها از این سیستم استفاده گردد. ماژولها و بردهای مدارات اضافی به این سیستم اجازه می دهد تا قابلیت توسعه بیشتری برای خروجی های راه دور ، نظارت، کنترل تغذیه و خدمات دیگری داشته باشند.

 تجهیزات اعلام حریق به دو نوع اصلی تقسیم می شوند:

اول: سیستم های اعلام حریق خودکار در بیمارستان ها
دوم: اعلام حریق دستی در بیمارستان ها

اعلام حریق دستی در بیمارستان ها

کار این سیستم عمدتا بر اساس فشار دادن دکمه دزدگیر توسط شخص است و اغلب کمپرسورهای شیشه ای در تمام اجزای ساختمان توزیع شده و با شکستن پوشش شیشه ای آلارم راه اندازی شده و سیگنال به تابلوی کنترل ارسال می شود. دستگاه های دزدگیر باید با جریان الکتریکی ثانویه ای غیر از جریان اصلی برق تغذیه شوند تا در صورت قطع برق اولیه بتوان از این دستگاه ها استفاده کرد.

اهمیت سیستم های اعلام حریق در بیمارستان ها

سیستم های اعلام حریق بخش مهمی از ایمنی بیمارستان هستند. آنها برای اطلاع کارکنان و بیماران از آتش سوزی و ارائه دستورالعمل هایی در مورد آنچه که باید صورت پذیرد، استفاده می شود. سیستم‌های اعلام حریق در بیمارستان‌ها متفاوت هستند. این سیستم‌ها عموما شبیه به سیستم‌های ناظرِ صوتی عمل می‌کنند و در صورت بروز حریق در بیمارستان بی‌درنگ تمام سیستم‌های کنترل شرایط را غیر فعال می‌کنند تا از این طریق از آسیب دیدگی دستگاه‌ها جلوگیری نمایند. در ساختمان های هوشمند تمامی سیستم های تاسیساتی و امنیتی به BMS متصل هست. که به راحتی می توان در زمان خطر از ارتباط دادن آن ها با یکدیگر نهایت بازدهی را به عمل گرفت. 

ناظر صوتی

هنگامی که آتش سوزی تشخیص داده می شود، سیستم ناظر صوتی فعال می شود و زنگ خطری با صدای بلند به صدا در می آورد تا همه افراد حاضر در بیمارستان را از آتش سوزی مطلع کند. این سیستک شامل تجهیزات مختلفی از جمله: منبع تغذیه و یا آمپلی‌فایرها، واحدهای پیام‌رسان دیجیتالی. این سیستم‌ها معمولا با سیستم‌های امنیتی دیگر مانند سیستم اعلام حریق هماهنگ می‌شوند.

ارسال سیگنال دیجیتال

 سیگنال‌های دیجیتالی با ارسال پیام‌هایی فوری به هنگام وقوع حریق بر روی نمایشگر، اطلاع رسانی را انجام می دهند.

آبپاش مهار حریق

یکی از راه‌های مهار حریق استفاده از آب‌پاش‌ها و همچنین رها سازی گازهای بی‌اثر می‌باشد. این محفظه‌های آبپاش و یا تخلیه گاز باید در هنگام معماری ساختمان یک بیمارستان طراحی شده باشند. تعبیه این محفظه‌ها در مکان‌های مختلف یک بیمارستان بسته به شرایط و مقتضیات هر مکان تعیین می‌گردد. از طرف دیگر این تجهیزات امکان نظارت و هدایت از دور را نیز دارند. این نکته نیز قابل توجه است که نصب این تجهیزات در هر کشوری قوانین خاص خود را دارد.

مقابله با انتشار دود

این سیستم‌ها در واقع در هنگام ایجاد حریق، زمان مورد نیاز برای رفع دود و یا خروج از ساختمان را تامین می‌نمایند. از نمونه‌های این تجهیزات دمپرهای هوا و یا فن‌های تخلیه دود هستند. اغلب این تجهیزات مستقیما از منابع تغذیه نیرو می‌گیرند و به صورت خودکار فعال می‌شوند. اما همواره نیاز است که به صورت دوره‌ای به سلامت کارایی آن‌ها نظارت گردد تا در صورت بروز حریق، یکباره دچار مشکل نشوند.

 آزمایش

تمامیسیستم را توسط تکنسین های متخصص در این زمینه بررسی کنید. همچنین اعتبار باتری ها برای عملکرد سیستم هشدار در زمان قطع برق اولیه آزمایش شود. میبایست بازرسی در فواصل زمانی معین و به صورت مستمر انجام  شود و نتایج بازرسی باید در پرونده خاصی  ثبت گردد.