تخصصی

لوله LSZH چیست؟

lszh

لوله LSZH چیست؟

LSZH همچنین یک لوله الکتریکی پلاستیکی است. در مقایسه با لوله های الکتریکی قدیمی، مواد تشکیل دهنده آن تغییر کرده است. که عملکرد فیزیکی و ایمنی آن را به میزان زیادی بهبود بخشیده است. به عنوان مثال این لوله ها در هنگام احتراق دود بسیار کمی از خود تولید می کنند. همچنین هیچگونه هالوژنی وجود ندارد که احتمال مسموم شدن افراد گرفتار در حادثه آتش سوزی را بسیار کاهش می دهد. و بازدارندگی شعله و درجه حریق بالاتر از لوله برق PVC است. می توان گفت که این نسل بعدی لوله کشی برق است و اولین انتخاب برای جایگزینی لوله PVC فعلی است.

 

 

 

تفاوت بین  LSZH و  PVC چیست؟

بسیاری از مردم فرق روکش را با سایر روکش ها نمیدانند و حتی با مشتریانی مواجه شده ایم که از روکش های پی وی سی سفید برای نصب سیم استفاده می کنند. زیرا همه آنها از پلاستیک ساخته شده اند که به راحتی نمی توان تفاوت آنها را تشخیص دهند.

ما قبلا یک پست جداگانه “هر آنچه که باید درباره لوله های پی وی سی بدانید”  نوشته ایم و در مورد جزئیات آن صحبت کرده ایم. اگر علاقه مند هستند، لطفا به بلاگ آن مراجعه کنند.

لوله پی وی سی به طور کلی در کاربردهایی مانند لوله های زهکشی یا لوله های فاضلاب استفاده می شود، بنابراین در پروژه هایی که مقاومت در برابر فشار آب دارای اهمیت است ، استفاده می شود. البته ملاحظات دیگری مانند عملکرد ضد آب نیز وجود دارد. در مورد مجرای LSZH و حتی لوله PVC معمولی، نکته کلیدی آنها محافظت از سیم های داخل لوله است، بنابراین استحکام، عملکرد عایق، تاخیر در شعله. فاکتورهای اولویتی هستند که باید در طراحی در نظر گرفته شوند.

با این حال، هدف اصلی طراحی  LSZH فقط محافظت از سیم ها است، بنابراین فشار آب در طراحی در نظر گرفته نمی شود، به همین دلیل است که لوله LSZH در مقایسه با لوله پی وی سی سفید، ضخامت دیواره نازک تری دارد. با این حال، ظرفیت عایق، عایق حرارتی، رتبه بندی آتش و حفاظت از محیط زیست را تا حد زیادی بهینه و بهبود بخشیده است.

کابل شبکه cat6 sftp-LsZCH لگراند

همانطور که در بالا ذکر کردیم، LSZH  یک لوله پلاستیکی است، بنابراین نه تنها دارای مزایای  PVC است، بلکه دارای برخی ارتقاءهای مهم تر نیز است.

افزودن مواد مختلف

 برای تقویت ویژگی های کم دود و بدون هالوژن LSZH  و همچنین مقاومت در برابر حرارت، فرمول مواد در فرآیند تولید تغییر کرده است. قیمت برخی از افزودنی های خاص حتی ۲ تا ۳ برابر مواد افزودنی PVC  است.

 

سبک تر

در مقایسه با لوله PVC، وزن کلی ۳۰٪ -۴۰٪ کاهش می یابد، که به این معنی است که لوله LSZH سبک تر است، و همچنین مزایای محصولات پلاستیکی را به حداکثر می رساند.

گاز سمی کمتر

لوله پی وی سی هنگام سوختن گازهای سمی زیادی تولید می کند که بیشتر آنها به دلیل داشتن هالوژن است. پس از حذف هالوژن، لوله LSZH هنگام سوزاندن مقدار زیادی گاز سمی تولید نمی کند.

 

مقدار کمتر دود لوله LSZH نه تنها بدون هالوژن است بلکه در هنگام سوختن چگالی بسیار کمی دود تولید می کند.

خواص فیزیکی قوی تر عملکرد مقاومت در برابر فشار و مقاومت در برابر ضربه بسیار بهبود یافته است که برای ساخت و نصب مفید است.

 

تحمل دمای بالاتر محدوده دمای کاری معمولی لوله LSZH از -۴۰ تا ۱۱۰ درجه سانتیگراد است که در مقایسه با -۲۵ تا ۱۰۰ درجه سانتیگراد لوله PVC بسیار بهبود یافته است.

مقاومت حرارتی بالاتر

رسانایی حرارتی پلاستیک اصلی نسبتا ضعیف است، اما پس از بهینه سازی بیشتر، مجرای LSZH عمومی می تواند به رتبه آتش UL94 V-0 (ASTM D 3801) برسد که بزرگترین سطح در صنعت است.

مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش

به دلیل مقاومت در برابر حرارت بهتر، عمر مفید در نور مستقیم خورشید یا استفاده در فضای باز نیز بهینه می شود. لوله LSZH را می توان در پروژه های فضای باز استفاده کرد و می تواند طول عمر لوله PVC را حفظ کند.

 

لوله های الکتریکی دفن مستقیم چه به طور مستقیم در زمین دفن شده باشید، چه در دیوار بتنی، دیوار چوبی نصب شده باشید، می تواند نیازهای شما را به خوبی برآورده کند.

 

بدون تشکیل خورنده یا گاز اسیدی. از آنجا که لوله LSZH توسط یک فرآیند قالب گیری اکستروژن یکپارچه تولید می شود و افزودنی های فعلی پایدار هستند، خواص شیمیایی آن نیز بسیار پایدار است و گازهای خورنده یا اسیدی موجود در انبار و پس از نصب آزاد نمی کند.

 

هزینه بالاتر از طریق توضیحات بالا، شما باید قبلاً این را بدانید و هزینه آن از لوله PVC معمولی بالاتر است.

 

مزایای لوله LSZH؟

دوستدار محیط زیست

لوله LSZH نیز مانند لوله PVC از مواد پلاستیکی ساخته شده است که می تواند بازیافت شود و از محیط زیست بدون هزینه اضافی برای پردازش محافظت کند.

ایمنی

ما در بالا به ویژگی های کم دود و بدون هالوژن اشاره کردیم. در موارد واقعی مانند حوادث آتش سوزی در ساختمان ها، انتشار دود کمتر می تواند دید بهتری را برای پرسنل جستجو و نجات فراهم کند. در عین حال، امکان بقای افراد گرفتار را بهبود می بخشد زیرا سموم را آزاد نمی کند.

 

با این حال، می تواند به طور موثری از آسیب رساندن احتراق شدید به ساختمان در طول فرآیند شلیک جلوگیری کند و محدودیت آتش را کاهش دهد زیرا لوله LSZH مقاومت حرارتی و عملکرد درجه بندی آتش بالاتری دارد.

 

با توجه به اینکه برخی از خوانندگان ممکن است اطلاعات زیادی در مورد هالوژن نداشته باشند. ما شرحی از سمیت هالوژن ها را در ویکی پدیا برای مرجع شما پیدا کرده ایم.

 

نصب آسان و بادوام قدرت فعلی لوله LSZH بر اساس پارامترهای فنی استاندارد تایید شده،به شرح زیر است:

 

  • مقاومت در برابر فشار، ۱۲۵۰Nt/5cm
  • مقاومت در برابر ضربه، ۶J

 

اگرچه این پارامترها کمی ضعیف تر از لوله های فولادی هستند، اما برای اهداف پروژه فعلی شما کاملاً کافی هستند.

 

علاوه بر این، فقط مقایسه سختی و مقاومت در برابر ضربه کاملاً ملاک نیست. به عنوان مثال، برخی از مکان‌ها نیاز به سیم‌های برق دارند تا درجه خاصی از انعطاف پذیری یا نیاز به خم شدن و غیره داشته باشند. علاوه بر این، ساخت و نصب مجرای LSZH، سبک‌تر و آسان‌تر است که می‌تواند در زمان و هزینه نصب صرفه‌جویی کند. بهترین مثال نصب لوله های زهکشی زیرزمینی با قطر زیاد و استفاده از لوله های پی وی سی سبک تر است که باعث کاهش الزامات تجهیزات بالابر و در نتیجه صرفه جویی غیرمستقیم در هزینه های ساخت می شود.

 

علاوه بر این، از آنجایی که لوله پلاستیکی دارای خواص عایق حرارتی و ضد آب است و حداکثر طول عمر نظری آن حتی می تواند به بیش از ۱۰۰ سال برسد، محصولی با عملکرد خوب می باشد.

در چه نوع پروژه هایی می توان از کانال LSZH استفاده کرد؟

  • ایستگاه قطار، سیستم روشنایی خیابان ، فرودگاه ها
  • بیمارستان ها، مدارس، هتل ها، فروشگاه های بزرگ، موزه ها و تئاترها، مراکز کنفرانس
  • مراکز انتقال داده، تجهیزات مخابراتی
  • بالابرها و نیروگاه های اضطراری
  • شهرک صنعتی با تکنولوژی بالا
  • ایستگاه های برق
  • اتومبیل، لوکوموتیو، کشتی های باری، هواپیما
  • ساختمان مسکونی

 

 

LSZH یا لوله فولادی

بسیاری از کاربران سایت و مشتریان، از ما پرسیده اند که لوله پلاستیکی بهتر است یا لوله فولادی؟ هیچ پاسخ کامل و قطعی وجود ندارد. ابتدا، شما باید محصول مورد نظر را بر اساس تقاضای پروژه، نیازهای محیطی، حتی بودجه پروژه خود ارزیابی کنید. علاوه بر این، لوله های پلاستیکی و لوله های فولادی ضد زنگ مزایا و معایب خود را دارند. مهم نیست از کدام راه حل استفاده خواهید کرد، فقط باید از مزایای آن استفاده کامل کنید. 

 

علاوه بر این، با توجه به اینکه این نوع مقایسه به طور کلی نسبتا گسترده است. همچنین پارامترهای محصول مشخص و نتایج اندازه گیری شده برای مقایسه وجود ندارد. بنابراین ما اینجا هستیم تا برخی از نکات کلیدی را بر اساس تجربه صنعت خود فهرست کنیم.

با این حال، اینها فقط برخی از مقایسه‌های مرسوم هستند که می‌توانند خواننده را قادر به درک تفاوت بین دو ماده مختلف کنند. بیشتر اوقات، ما باید بهترین گزینه را با توجه به وضعیت واقعی پروژه انتخاب کنیم. به عنوان مثال، اگر شما قصد باسازی لوله های خانه خود را دارید یا در حال ساخت و ساز جدید هستید، لوله های سیم کشی برق شما فقط در داخل خانه نصب می شوند. پس محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش چندان مهم نیست، بنابراین کانال سبک و کم هزینه LSZH یا کانال PVC یک انتخاب هوشمندانه است.

 

 اگر سوالی دارید، می توانید از طریق فرم تماس با ما تماس بگیرید یا در زیر این وبلاگ دیدگاه و سوالات خود را با ما در میان بگذاریید.