عمومی

نحوه پاک کردن کش در مک بوک پرو، مک بوک ایر، آی مک

کش مک

وقتی کلمه کش را می شنوید، چه چیزی به ذهنتان می رسد؟

اگر با شنیدن کلمه کش به یاد پول نقد، مانند پول کاغذی یا اسکناس های بانکی می افتید، در اشتباه هستید. این چیزی نیست که ما امروز در مورد آن می خواهیم صحبت کنیم.

احتمالاً هنگام وبگردی میلیون ها بار با کلمه cache یا فایل های CACHE مواجه شده اید. حتی ممکن است این ایده در مغز شما حک شده باشد که بهتر است حافظه پنهان را در مک پاک کنید.

در این مقاله، ما قصد داریم حقیقت را در مورد کش آشکار کنیم، اما قبل از پرداختن به آن، اجازه دهید ابتدا آن را تعریف کنیم.

مک

کش چیست؟

کش یک حافظه (یا بانک حافظه) است که به بازیابی و جمع‌آوری سریع داده‌های موقت کمک می‌کند تا دستگاه، وب‌سایت‌ها، مرورگرها و برنامه‌های شما سریع‌تر بارگیری شوند. چه رایانه، لپ‌تاپ یا تلفن، مرورگر وب یا برنامه، انواع مختلفی از حافظه پنهان را پیدا خواهید کرد.

 

انواع اصلی کش چیست؟

تقریباً سه نوع اصلی کش در مک شما وجود دارد:

کش سیستم

کش سیستم مک یک بانک حافظه است که حافظه اصلی و پردازنده را به هم متصل می کند. این به CPU یا واحد پردازش مرکزی اجازه می‌دهد تا داده‌هایی را که دستگاه شما برای اجرای سریع دستورالعمل‌ها و بدون نیاز به بارگذاری بیت به بیت از آن استفاده می‌کند، بازیابی کند.

کش مرورگر

مهم نیست از چه مرورگری استفاده می کنید، همه آنها کش مخصوص به خود را دارند. این کش ها فایل ها و عناصر آن مانند HTML، CSS، جاوا اسکریپت، کوکی ها یا تصاویری را که مرورگر شما برای نمایش وب سایت ها استفاده می کند، ذخیره می کند. به عنوان مثال، تصاویر صفحه محصول، اطلاعات ورود به سیستم، محتوای سبد خرید و غیره.

حافظه پنهان کاربر (از جمله کش برنامه)
درست مانند یک مرورگر وب، برنامه حافظه پنهان خود را حفظ می کند. این کمک می کند تا به سرعت تصاویر، تاریخچه جستجو، ویدیوها و سایر اطلاعات مورد نیاز را برای سرعت بخشیدن و بهبود عملکرد و کارایی برنامه ها بارگیری مجدد کنید.

خط پایانی: مک شما هر زمان که از یک برنامه استفاده می کنید یا وب سایتی را مرور می کنید، انواع مختلفی از کش سیستم مک را ایجاد می کند. بنابراین اگر حافظه پنهان را در مک پاک نکنید، آن فایل‌ها شروع به انباشته شدن می‌کنند و باعث خطاهای سیستم و خرابی برنامه‌ها می‌شوند. در حالی که برای جلوگیری از پاک کردن آخرین فعالیت‌هایتان، حذف همه فایل‌های کش به طور همزمان کاملاً ایمن نیست، اما همچنان باید فایل‌های قدیمی که اغلب استفاده نشده‌اند را حذف کنید. کمک خواهد کرد:

رفع تأخیر صفحات وب که محتوای قدیمی را بارگذاری می کنند
حذف داده های شخصی ذخیره شده در وب سایت ها یا برنامه ها
حذف حافظه پنهان قدیمی از یک برنامه
بنابراین آیا باید فایل‌ها را نگه دارید یا هرگز آنها را نگهداری نکنید؟

پاسخ صحیح این است که آنها را رها کنید. اما چگونه؟ چگونه کش مک بوک را بر اساس انواع کش اصلی پاک کنیم؟ در بخش بعدی متوجه خواهید شد، پس با من همراه باشید!

۴ فرمول بسیار آسان برای پاک کردن کش در مک

۱. نحوه حذف کش سیستم در مک
فضای بالقوه بازیابی شده: تا ۱۰٪ (روش های دستی) یا ۱۵٪ (با استفاده از پاک کننده مک)

بیایید به فایل‌های حافظه پنهان سیستم مک شما که توسط سرویس‌های سیستم macOS داخلی تولید می‌شوند، بپردازیم. برای اینکه ببینید مک شما کش سیستم را کجا ذخیره می کند، /Library/Caches را در منوی Finder’s Go تایپ کنید.

برای بررسی میزان فضای کش سیستم شما، روی پوشه Cache کلیک راست کرده و Get Info را کلیک کنید.

اندازه پوشه را در پنجره اطلاعات خواهید دید:

فایل های کش سیستم برای عملکرد صحیح سیستم ضروری هستند. آنها همچنین فضای زیادی را اشغال نمی کنند، فقط چند مگابایت – بنابراین عاقلانه است که آنها را لمس نکنید. اما یک راه امن برای حذف کش مرورگر وجود دارد: CleanMyMac X.

این برنامه کاربردی بدون زحمت فایل های موقت، حافظه پنهان قدیمی، باقیمانده برنامه ها و موارد دیگر را حذف می کند. در حال حاضر پس از اولین اسکن، می‌توانید از عملکرد بهتر، سرعت بالاتر و مقدار فضای آزاد دیسک لذت ببرید. بد نیست، ها؟ در اینجا نحوه کار آن آمده است:

CleanMyMac X را راه اندازی کنید 
System Junk را انتخاب کنید.
روی Scan و سپس Clean کلیک کنید.

CleanMyMac X - System junk scan complete

خودشه. تمام فایل های کش پاک شد! CleanMyMac X با همه سیستم ها از جمله آخرین نسخه macOS سازگار است.

۲. چگونه کش مرورگر را در مک حذف کنیم؟

فضای بالقوه بازیابی شده: تا ۱۵٪

همه ما عاشق گشت و گذار در وب هستیم، اما هر سایتی که بازدید می کنیم به کش مرورگر در حال رشد اضافه می کند. بیایید کش مرورگر را در Mac پاک کنیم تا فضا آزاد شود و سابقه مرور حذف شود تا حریم خصوصی شما حفظ شود.

نحوه پاک کردن کش در سافاری
سافاری نسبت به بقیه مرورگرها کمی پیچیده تر است. می‌توانید کش‌ها و تمام سابقه وب‌سایت‌های دیگر را از طریق History حذف کنید – تاریخچه را در نوار منو پاک کنید. اما اگر به دقت بیشتری نیاز دارید، در اینجا نحوه خالی کردن کش در مرورگر سافاری آورده شده است:

در منوی بالا، Safari را انتخاب کنید.
روی Preferences کلیک کنید.

 

    1. تب Advanced را انتخاب کنید. کادر کنار گزینه «Show Develop menu in the menu bar» را علامت بزنید.
  1. اکنون در نوار منو به Develop بروید.
  2. حافظه پنهان خالی را انتخاب کنید.

مطمئن شوید که مرورگر را ببندید/خروج کرده اید و پس از پاک کردن کش آن را مجددا راه اندازی کنید. توجه داشته باشید که تمام لاگین های خودکار و وب سایت های پیش بینی شده در نوار آدرس پاک خواهند شد. بیایید به مرورگر بعدی برویم.

نحوه پاک کردن کش در کروم

در اینجا نحوه پاک کردن کش مرورگر در کروم به صورت دستی آورده شده است:

 

chrome://settings را در نوار جستجو وارد کرده و Return را فشار دهید.

 

۲. در بخش «حریم خصوصی و امنیت»، روی «پاک کردن داده‌های مرور» کلیک کنید.

همه موارد به جز «تصاویر و فایل‌های ذخیره شده در حافظه پنهان» را لغو انتخاب کنید.

در طول زمان، “همه زمان” را انتخاب کنید و دکمه “پاک کردن داده ها” را فشار دهید.

بیایید به آخرین مرورگر خود برویم.

نحوه پاک کردن کش در فایرفاکس
در اینجا نحوه حذف کش در فایرفاکس به صورت دستی آورده شده است:

این دستور about:preferences را در نوار جستجو وارد کنید.

پانل Privacy & Security را انتخاب کنید.

در کوکی‌ها و داده‌های سایت، روی پاک کردن داده‌ها کلیک کنید.

محتوای وب حافظه پنهان را بررسی کنید و برای تأیید روی پاک کردن کلیک کنید.

بسیار خوب، به نظر می رسد که ما تمام کش مرورگر را پاک کرده ایم. اکنون، بیایید سعی کنیم همین کار را برای کش کاربر در مک انجام دهیم.

۳. چگونه کش کاربر را در مک خالی کنیم؟

فضای بالقوه بازیابی شده: تا ۷۰٪

واقعیت جالب این است که پوشه کش تک کاربره در رایانه من ۲.۷ گیگابایت فضای بسیار زیادی را اشغال می کند. و این فقط یک پوشه از صدها پوشه است. این بدان معناست که تمیز کردن خوب Mac می‌تواند ۱گیگابایت فضا آزاد کند و سرعت دستگاه‌های ما را افزایش دهد.

برای پاک کردن کش کاربر به صورت دستی، موارد زیر را انجام دهید:
Finder را باز کنید و «Go to Folder» را در منوی Go انتخاب کنید.

 

  1. ~/Library/Caches را تایپ کنید و Go را بزنید تا به این پوشه بروید.
  2. مرحله اختیاری: اگر مشکلی پیش آمد، می‌توانید همه چیز را برجسته کرده و در پوشه دیگری کپی کنید.
  3. به هر یک از پوشه ها بروید و همه چیز را پاک کنید.
    توجه: توصیه می کنیم داخل این پوشه ها را حذف کنید اما خود پوشه ها را حذف نکنید.

پس از اتمام، حتماً سطل زباله را خالی کنید. برای انجام این کار، روی نماد سطل زباله در حوض کنترل کلیک کنید و “Empty Trash” را انتخاب کنید. پس از آن مک خود را مجدداً راه اندازی کنید تا مک شما بتواند شروع به ایجاد فایل های کش جدید و تازه کند.

۴. چگونه کش برنامه را در Mac حذف کنیم؟

همانطور که امروز آموختیم، حافظه پنهان برنامه به هر داده ای گفته می شود که توسط برنامه ها دانلود می شود تا سریعتر کار کند. آیا به آن نیاز دارید؟ قابل بحث است، اما حذف حافظه پنهان برنامه برای آزاد کردن فضای دیسک و بهبود عملکرد برنامه ضرری ندارد.

برخی از برنامه‌ها ممکن است حافظه پنهان بیشتری نسبت به سایرین ایجاد کنند، به‌عنوان مثال، Spotify، Xcode و Steam. اما برداشتن آن هنوز یک تکه کیک برای حذف آن است.

با رفتن به ~/Library/Caches می‌توانید کش برنامه را در Mac حذف کنید.
هر پوشه حاوی یک حافظه پنهان برنامه متفاوت است. به عنوان مثال، com.spotify.client حافظه پنهان Spotify را ذخیره می کند.

برای حذف حافظه پنهان برنامه، آن پوشه‌ها را پاک کنید: Command-A را فشار دهید تا همه فایل‌ها برجسته شوند، سپس روی آن‌ها کلیک راست کرده و به سطل زباله بروید.

.

و دوباره، از CleanMyMac X استفاده کنید، که با Safety Database کار می‌کند تا حافظه پنهان مک را به‌طور ایمن پاک کند. علاوه بر این، بیشتر از روش‌های دستی، زباله‌های بیشتری را حذف می‌کند. CleanMyMac X را به صورت رایگان دانلود کنید و یک مک سریعتر و تمیزتر دریافت کنید.