تخصصی

۱۰ مزیت استفاده از لامپ های LED

led

لامپ های LED نشان دهنده آخرین توسعه در صنعت روشنایی می باشند. بهره وری انرژی و طول عمر قابل توجهی آنها باعث شده است که  تکنولوژی LED مورد توجه سازمان ها قرار بگیرد. علاه بر این کاهش مصرف انرژی و کمی برق مصرفی این نوع لامپ هارا محبوبتر  کرده است.

led

تجهیز ساختمان

روشنایی LED 

LED مخفف دیود ساطع نور است. LED یک وسیله نیمه هادی است که از طریق فرآیندی به نام الکترولومینسانس نور تولید می کند. هنگامی که جریان الکتریکی را از مواد نیمه هادی عبور می دهد، نور مرئی ساطع می کند.

به این ترتیب، یک LED کاملاً در تضاد با یک سلول فتوولتائیک است، بلکه سلولی است که در آرایه های خورشیدی برای تبدیل نور مرئی به الکتریسیته استفاده می شود.

ما سال‌هاست که از فناوری  LED‌ها آگاه هستیم. با کمک به توسعه ترانزیستورهای حالت جامد، فناوری LED به فرود یک فضانورد در ماه کمک میکند.

تاریخچه

در اوایل دهه ۶۰، یک دانشمند جوان که برای جنرال الکتریک کار می کرد، اولین LED ها را توسعه داد. شرکت ها برای اولین بار از آنها به عنوان چراغ های نشانگر برای بردهای مدار استفاده می کردند. آنها به دلیل دوام و کارایی انرژی معروف شدند.

بسیاری از شهرداری‌ها از نسل دوم ال‌ای‌دی‌ها که در دهه‌های ۸۰ و ۹۰ عرضه شدند، به عنوان جایگزینی برای لامپ‌های رشته‌ای سنتی در چراغ‌های خیابان استفاده می کردند. برخی از مردم  از آنها به عنوان جایگزینی برای لامپ های فلورسنت شروع به تبلیغات کردند.

در حال حاضر، ما در حال کار با نسل سوم LED ها هستیم. این آخرین نسل بیشتر از هر منبع روشنایی، بادوام‌تر است، همچنین عملکرد بهتری دارد و از نظر انرژی کارآمدتر است. در حال حاضر بسیاری از تاسیسات صنعتی، تجاری و مسکونی از LED برای طیف وسیعی از کاربردها استفاده می کنند.

 

مزایای روشنایی LED

روشنایی LED مزایای بسیاری را برای مشاغل صنعتی و تجاری که علاقه مند به کاهش مصرف انرژی و هزینه های خود هستند، ارائه می دهد. در اینجا برخی از مزایای چراغ های LED آورده شده است:

مزایای روشنایی LED:

۱. طول عمر طولانی

در مقایسه با طول عمر متوسط ​​لامپ رشته ای شما، طول عمر یک لامپ LED بسیار بیشتر است. یک لامپ رشته ای به طور متوسط ​​حدود هزار ساعت دوام می آورد. طول عمر یک چراغ LED متوسط ​​۵۰۰۰۰ ساعت است. بسته به نحوه استفاده شما، عمر آن ممکن است تا ۱۰۰۰۰۰ ساعت باشد.

این بدان معنی است که یک چراغ LED می تواند بین شش تا ۱۲ سال قبل از اینکه نیاز به تعویض آن داشته باشید، دوام بیاورد. این ۴۰ برابر طولانی تر از یک لامپ رشته ای است.

حتی اگر از چراغ های فلورسنت استفاده می کنید، یک چراغ LED حداقل دو تا چهار برابر بیشتر دوام می آورد.

به این ترتیب، صرفه جویی نه تنها به هزینه های تعویض، بلکه به هزینه های تعمیر و نگهداری صورتحساب روشنایی شرکت شما نیز گسترش می یابد.

۲. بهره وری انرژی

یکی دیگر از مزایای برجسته روشنایی LED، عملکرد کم انرژی آنها است. می‌توانید بازده انرژی یک منبع روشنایی را در لومن‌های مفید اندازه‌گیری کنید، که میزان روشنایی را که دستگاه برای هر واحد توان یا واتی که لامپ استفاده می‌کند، منتشر می‌کند.

در گذشته، نور را با چند لومن اندازه گیری می کردیم، اما واقعیت این است که برخی از این لومن ها هدر می روند. نورپردازی LED نسبت به سایر فناوری‌های روشنایی نور کمتری تولید می‌کند و لومن‌های مفیدتری تولید می‌کند.

اگر تمام روشنایی های دفتر، مدرسه یا سایر تاسیسات خود را با LED جایگزین کنید، می توانید بین ۶۰ تا ۷۰ درصد بهبود در بهره وری کلی انرژی خود را مشاهده کنید. در برخی موارد، بسته به نوع چراغ‌هایی که جایگزین می‌کنید و از چه نوع چراغ‌های LED استفاده می‌کنید، بهبود می‌تواند تا ۹۰ درصد باشد.

این بهبودها در بهره وری انرژی به طور مستقیم با صرفه جویی مالی در ارتباط است. وقتی منبع نور سنتی را با منبع نور LED جایگزین می‌کنید، مصرف انرژی شما به شدت کاهش می‌یابد، و اینکه چراغ‌های LED سرمایه‌گذاری هوشمندانه‌ای برای سود نهایی هر کسب‌وکاری هستند!

۳. بهبود عملکرد زیست محیطی

دوستداران محیط زیست برای شرکت ها اهمیت زیادی دارند. مشتریان به طور معمول خواهان محصول با کمترین آسیب به محیط زیست می باشند. به همین دلیل استفاده از یک منبع نور سازگار با محیط زیست می تواند به شرکت ها کمک کند مصرف انرژی خود را کاهش دهند. همچنین میتوان با این کار  مشتریان آگاه اجتماعی را جذب کنند.

مزایای محیطی نورپردازی LED به فرآیند تولید آنها نیز بسیار کمک کرده است. بسیاری از منابع روشنایی سنتی، مانند نورهای فلورسنت و لامپ های بخار جیوه، از جیوه در داخل به عنوان بخشی از ساخت خود استفاده می کنند.

به همین دلیل، زمانی که لامپ ها به پایان عمر خود می رسند، نیاز به رسیدگی خاصی دارند. لازم نیست نگران هیچ یک از این مشکلات با چراغ های LED باشید.

۴. قابلیت کار در شرایط سرد

منابع روشنایی سنتی با هوای سرد سازگاری ندارند. هنگامی که دما کاهش می یابد، منابع روشنایی، به ویژه لامپ های فلورسنت، برای راه اندازی به ولتاژ بالاتری نیاز دارند و شدت نور آنها کاهش می یابد.

از سوی دیگر، چراغ‌های LED در دمای سرد تا حدود ۵ درصد عملکرد بهتری دارند. به همین دلیل است که چراغ های ال ای دی برای روشنایی مورد نیاز در فریزر، قفسه های گوشت، فضاهای سردخانه یا ویترین های یخچال دار انتخاب بهتری هستند.

توانایی آنها در عملکرد بسیار کارآمد در هوای سرد همچنین آنها را به انتخابی عالی برای چراغ های پارکینگ، چراغ های مورد استفاده برای روشن کردن محیط ساختمان ها و چراغ های مورد استفاده در علائم در فضای باز تبدیل می کند.

۵. بدون انتشار گرما یا UV

اگر تا به حال سعی کرده اید یک لامپ رشته ای را بلافاصله پس از خاموش شدن عوض کنید، می دانید که در هنگام استفاده چقدر داغ می شوند. بسیاری از منابع روشنایی سنتی مانند لامپ های رشته ای بیش از ۹۰ درصد انرژی را که برای گرم کردن مصرف می کنند تبدیل می کنند و تنها ۱۰ درصد انرژی را به تولید واقعی نور اختصاص می دهند.

ال ای دی ها تقریبا هیچ گرمایی ساطع نمی کنند و بیشتر نوری که ساطع می کنند در طیف مرئی است. این ویژگی یکی از دلایلی است که کارشناسان پزشکی به LED ها به عنوان راه حلی ممکن برای اختلال عاطفی فصلی (SAD) نگاه می کنند، که بسیاری از افراد را در ماه های تاریک سال تحت تاثیر قرار می دهد.

همچنین LED ها را برای نورپردازی آثار هنری که به مرور زمان با قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش تخریب یا خراب می شوند، ایده آل می کند.

۶. انعطاف پذیری طراحی

LED ها بسیار کوچک هستند (به اندازه یک فلفل). این بدان معناست که تقریباً در هر برنامه ای قابل استفاده هستند. به یاد داشته باشید، استفاده اولیه آنها به عنوان یک چراغ نشانگر در یک برد مدار بود. اگر آنها را به صورت دسته ای ترکیب کنید، یک لامپ سنتی ایجاد می کنید. اگر مجموعه ای از چراغ های LED را به هم متصل کنید، یک خط یا یک سری چراغ ایجاد می کنید – مانند یک رشته چراغ های کریسمس.

به گزینه هایی فکر کنید که این برای نورپردازی در محل شما به شما می دهد. دستگاه‌های ال‌ای‌دی می‌توانند آنقدر کوچک باشند که می‌توانید از آن‌ها برای روشن کردن همه چیز، از کف مغازه گرفته تا استادیوم‌های لیگ برتر فوتبال استفاده کنید.

۷. روشنایی فوری و توانایی مقاومت در برابر تعویض مکرر

اگر به دنبال چراغی هستید که باید سریع روشن شود، نور LED را انتخاب کنید. چراغ های LED می توانند فورا روشن و خاموش شوند. به عنوان مثال، اگر از لامپ متال هالید استفاده می کنید، باید برای یک دوره گرم کردن آماده باشید. به این فکر کنید که چگونه یک چراغ فلورسنت وقتی آن را روشن می کنید سوسو می زند و اغلب دو یا سه ثانیه طول می کشد تا کاملا روشن شود. اینها برخی از عوارضی است که با نصب لامپ های ال ای دی می توان آنها را دور زد.

همچنین، اگر منابع روشنایی سنتی را به طور مکرر روشن و خاموش کنید، طول عمر کمتری دارند. چراغ های LED تحت تأثیر تعویض مکرر قرار نمی گیرند. باعث کاهش طول عمر و کارایی آنها نمی شود.

این ویژگی LED ها را به یک راه حل ایده آل برای کسب و کار شما تبدیل می کند. اگر نیاز دارید چراغ های خود بلافاصله پس از خاموشی یا افزایش برق دوباره روشن شوند. این قابلیت همچنین در صورتی مفید است که می‌خواهید هنگامی که یک کارمند ساختمانی را صبح زود قبل از طلوع خورشید باز می‌کند، چراغ‌های شما به سرعت روشن شوند.

از آنجایی که روشن و خاموش شدن LED ها تحت تأثیر قرار نمی گیرند، می توان آنها را به سرعت برای نمایشگرهای نور چشمک زن یا برنامه هایی که نیاز به سنسورهایی دارند که مرتباً از روشن به خاموش و دوباره برمی گردند چرخه کرد.

۸. عملیات ولتاژ پایین

اگر کسب و کار شما در مکانی است که ممکن است سیل رخ دهد، اگر می‌خواهید بتوانید تأسیسات خود را با دستگاه‌هایی روشن کنید که به ولتاژ کمتری نیاز دارند. LED ها برای این کار مناسب هستند زیرا با ولتاژ بسیار پایین کار می کنند.

هنگامی که از یک سیستم ولتاژ پایین در مناطقی که ممکن است مستعد سیل باشد استفاده می کنید، از کارکنان خود و دیگران در برابر شوک های بالقوه مضر یا کشنده محافظت می کنید.

اگر در حین پاکسازی سیل، شخصی به اشتباه برخی از قطعات الکتریکی را لمس کند، سیستم روشنایی ولتاژ پایین که ۱۲ ولت تولید می کند بسیار ایمن تر از سیستم ولتاژ خطی است که ۱۲۰ ولت تولید می کند.

 همچنین برای استفاده در فضای باز، جایی که سایر راه حل های روشنایی ممکن است  مطابقت نداشته باشند، بسیار مفید است.

۹. قابلیت های کم نور

LED ها تقریباً در هر درصد توان، از حدود ۵٪ تا ۱۰۰٪، عملکرد خوبی دارند. برخی از منابع روشنایی، مانند متال هالید، در هنگام کم نور کارایی کمتری دارند. گاهی اوقات، شما به هیچ وجه نمی توانید نور آنها را کم کنید.

عکس این موضوع برای روشنایی LED صادق است. هنگامی که از انرژی کمتری در یک چراغ LED استفاده می کنید، کارآمدتر عمل می کند. این ویژگی به مزایای دیگری نیز منجر می شود. طول عمر لامپ را افزایش می دهد و به این معنی است که شما انرژی کمتری مصرف می کنید و در نتیجه هزینه انرژی خود را کاهش می دهید.

توجه به این نکته مهم است که هنگام استفاده از LED نمی توانید از تجهیزات سنتی برای کاهش نور استفاده کنید. آنها به سخت افزاری نیاز دارند که مختص تکنولوژی آنها باشد.

۱۰. جهت دار بودن

هر فناوری نورپردازی معمولی نور را در ۳۶۰ درجه در اطراف منبع نور ساطع می کند. این بدان معنی است که اگر می خواهید نور یک منطقه خاص را روشن کند، باید لوازم جانبی بخرید تا نور را در جهت مورد نظر هدایت یا منحرف کنید.

اگر از چیزی برای انعکاس یا تغییر جهت نور استفاده نکنید، انرژی را در مناطقی که نیاز به نور ندارند هدر خواهید داد، که منجر به هزینه های انرژی بالاتر می شود.

با این حال، یک چراغ LED فقط یک منطقه ۱۸۰ درجه را روشن می کند، که باعث می شود نور LED در مواقعی که به روشنایی فرورفته در آشپزخانه صنعتی، راهرو یا حمام نیاز دارید، عالی باشد. همچنین برای نورپردازی آثار هنری ایده‌آل است، نه تنها به این دلیل که اثر هنری را تخریب نمی‌کند، بلکه به این دلیل که قدرت نورپردازی پشت منبع نور را از دست نمی‌دهید.

راه حل های روشنایی LED تجاری
چه به دنبال افزایش بهره وری انرژی، تعمیر و نگهداری آسان تر یا بهبود عملکرد محیطی از فناوری روشنایی خود باشید، روشنایی LED راه حلی برای شماست.

روشنایی LED تجاری

چراغ های LED نسبت به منابع روشنایی سنتی هزینه بیشتری دارند اما هر سال این هزینه ها کاهش می یابد. حتی اگر مجبور باشید مقداری بیشتر از قبل پرداخت کنید، آنچه در دراز مدت پس انداز می کنید بیشتر از آن هزینه اولیه بالاتر را جبران می کند.

چراغ‌های LED یکی از مهم‌ترین پیشرفت‌ها در کاهش مصرف انرژی و کاهش هزینه‌ها در چند دهه گذشته است.

این کاربردها و مزایا  دلایلی است که LED ها را در کاربردهای تجاری بسیار محبوب کرده است. وزارت انرژی تخمین زد که اگر تا سال ۲۰۲۷ تعداد بیشتری از مشاغل، شرکت ها، سازمان های دولتی و افراد به روشنایی LED روی بیاورند، می تواند ۳۴۸ تراوات ساعت در مصرف برق صرفه جویی کند.

 

در موردچراغ های توکار ساختمان بیشتر بدانید