تخصصی

۵ اصل نورپردازی پارک ها

نورپردازی پارک ها

پارک ها و میدان های شهر مکان هایی برای سرگرمی و تفریح افراد ​​هستند. اکثر افراد برای استراحت، پیاده روی یا ورزش از پارکها استفاده می کنند. نورپردازی برای پارک ها و میدان ها برای افزایش دید و کمک به پیدا کردن مسیر در شب مهم است.

برخی از درختان و پل ها با ریسه های نور تزئین شده‌اند تا به چشم‌اندازی زیباتر و جذاب‌تر دست پیدا کنند. با این حال، نور بیشتر به معنای دید بهتر نیست. گفته می شود که نور بیش از حد باعث کاهش دید می شود. برای اینکه بتوانیم نورپردازی پارک ها و میدان ها را با استاندارد مناسب انجام دهیم، در این مقاله در مورد اصول اساسی نورپردازی پارک ها و میدان ها صحبت کنیم. به طور خلاصه، پارک ها و میدان ها باید با حداقل وسایل روشنایی و سطوح روشنایی روشن شوند تا از اتلاف انرژی جلوگیری شود.

نورپردازی پارک ها

چراغهای روشنایی را در جایی که نیاز دارید نصب کنید

روشنایی پارک ها و میدان ها باید محدود باشد و فقط چراغ روشنایی را برای مناطقی که واقعاً به نور نیاز دارند نصب کنید. به عنوان مثال، روشنایی جاده ها و خیابان ها غیر ضروری است. هدف اصلی از نصب چراغ های پارکی اطمینان از مسیریابی در شب است، استفاده بیش از حد، باعث هزینه بیشتر و مصرف انرژی بیشتر می شود. چراغ روشنایی باید برای مناطقی با فعالیت بیشتر و احتمال وقوع حادثه در هنگام تاریکی هوا نصب شود.

دوم، هر مکان را با حداقل نور روشن کنید

پارک ها و میدان ها مکان هایی هستند که سطح نور محیطی بسیار پایینی دارند. هدف اصلی از نورپردازی پارک ها و میدان ها هدایت مسیر برای ساکنین آن منطقه است. سطح بالای نور، فضای آرامش بخش را مختل می کند. در نتیجه، هر مکان را با حداقل نور کافی برای پارک ها و میدان ها روشن کنید. روشنایی برای هر مکان باید بر اساس سطح فعالیت و نیازهای روشنایی باشد.

برای مطالعه بیشتر :نورپردازی محوطه باغ و ویلا

سوم، جلوگیری از آلودگی نوری برای انسان، گیاهان و حیوانات

آلودگی نوری نوعی آلودگی است که به استفاده بیش از حد نور مصنویی در یک محیط گفته می شود. آلودگی نوری باعث کم فروغ شدن ستارگان و اجرام آسمانی در آسمان می‌شود و مانند تمام انواع دیگر آلودگی، به اکوسیستم آسیب می‌رساند در نتیجه مشاهدات نجومی دشوارتر می شود. در حالی که نور جانبی مناطق اطراف را که نیازی به نور ندارند روشن می کند و باعث عبور نور می شود. تابش خیره کننده باعث ناراحتی یا ناتوانی بینایی می شود.

آلودگی نوری نه تنها برای سلامت انسان، بلکه برای گیاهان و حیوانات نیز مضر است. ریتم بیولوژیکی انسان، گیاهان و حیوانات تحت تأثیر نور قرار می گیرد.

 نور بیش از حد باعث کاهش ملاتونین می شود که به چرخه خواب ضرر می رساند و برای سلامتی انسان مضر است. حیوانات نیز مانند ماهی ها در شب جذب نور می شوند و سعی می کنند به نور نزدیک شوند. خروج از اعماق طبیعی به دلیل عدم آگاهی از ناوبری و خطر، بقای آنها را تهدید می کند. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور مصنوعی ممکن است مقاومت گیاهان را در برابر بیماری ها و آب و هوای بد تغییر دهد.

چهارم، مقاومت چراغها در برابر شرایط مختلف

از آنجایی که پارک ها و میدان ها در فضای باز قرار دارند، وسایل روشنایی باید بتوانند در برابر محیط با شرایط مختلف مانند باران و یا برف شدید مقاومت کنند. باران شدید ممکن است بر روی بدنه چراغ های پارکی تاثیر بگذارد و آب ممکن است به داخل وسایل نفوذ کند و به شبکه برق آسیب برساند. ممکن است برف روی هم جمع شود و وسایل را خم کند. استفاده از تجهیزات مقاوم در برابر شرایط جوی مختلف می تواند به صرفه جویی در هزینه به شما بسیار کمک کند. مازی نور یکی از برندهای معتبر در تولید چراغ های پارکی می باشد.

پنجم، از سیستم روشنایی مقرون به صرفه و کم مصرف استفاده کنید

سیستم روشنایی عمدتاً از منبع نور و کنترل ها تشکیل شده است.

منبع نور

منبع نور باید در مصرف انرژی صرفه جویی کند. همچنین دارای طول عمر طولانی و نگهداری کم باشد. LED ها دارای طول عمر طولانی تا ۵۰۰۰۰ ساعت و کارایی بالا بدون تولید مواد شیمیایی خطرناک هستند. بنابراین، وسایل روشنایی LED گزینه ایده آلی برای سیستم روشنایی پارک ها،میدان ها و ویلای شما هستند.

کنترل روشنایی:

هدف از استفاده از کنترل روشنایی صرفه جویی در مصرف انرژی و قبض برق است. در مواقعی که نیاز به عدم استفاده از چراغ باشد، یا پارک و میدان ها بسته باشند، وسایل روشنایی خاموش هستند. کنترل های روشنایی عمدتاً شامل کنترل تایمر و کنترل حرکت است.

تایمر:

به این معنی است که وسایل روشنایی در زمان‌های مشخصی که توسط اپراتور پارک‌ها و میدان‌ها، روشن یا خاموش می‌شوند. به طور معمول، چراغ ها به طور خودکار هنگام شب روشن می شوند و تا ۲ ساعت پس از غروب خورشید خاموش می شوند. تایمر با توجه به نیازهای روشنایی پارک ها و میدان ها قابل تنظیم است.

کنترل حرکت:

هنگامی که بازدیدکنندگان از وسایل روشنایی عبور می کنند، وسایل روشنایی به طور خودکار روشن می شوند و پس از چند دقیقه خاموش می شوند. از کنترل حرکت در ورودی ها یا مسیرهایی با فعالیت کمتر استفاده می شود. علاوه بر این، زمانی که بازدیدکنندگان از مناطق شناسایی شده با نور دور نباشند، ممکن است چراغ خاموش باشد.

 نکات مربوط به روشنایی و نورپردازی پارک ها

  • لامپها باید در برابر گرد و غبار و رطوبت مقاوم باشند. استاندارد IP به عنوان شاخصی جهانی نشان دهنده میزان مقاومت تجهیزات در برابر نفوذ گرد و غبار و رطوبت است.
  • قرار گیری درست چراغ های رو به پایین و رو به بالا در جای درست. به عنوان مثال لامپ های نزدیک زمین که نور را روی استخر و پله ها و مسیر عبور متمرکز می کنند و یا لامپ های بالای درخت که می توانند حالت مهتاب ایجاد کنند.
  • فاصله پایه چراغ ها در مسیرهای اصلی پارک از حدود ۱۰ متر و در مسیرهای فرعی از ۲۰ الی ۲۵ متر، بیشتر نباشد. این چراغ ها علاوه بر اینکه مسیر را روشن می کنند، نقش نشانه، برای مشخص کردن حدود زمین بازی یا برگزاری مسابقات مختلف میان افرادی که برای ورزش به پارک می آیند، را نیز دارد.
  • نورپردازی پله ها در پارک ها باید به نحوی باشد که پله ها سایه ایجاد نکنند. اولین و آخرین پله به خوبی برای عابرین قابل تشخیص باشد تا مبادا افراد دچار مصدومیت‌های بعدی شوند.