دانش نامه تجهیزساختمان

انواع مختلف سیم و کابل به همراه معرفی ساختارهای آن

TajhizSakhteman

همان طور که می­دانید مهم ترین نقش سیم­ها در ساختمان هدایت و انتقال جریان برق از یک نقطه به نقطه دیگر می­باشد. اغلب افراد انواع سیم و کابل و کاربرد آن­ها را یکسان می­دانند ولی جالب است بدانید که این دو مورد کاملا از هم مستقل می­باشند و فقط در برخی موارد نقش مشابهی دارند.

به طور کلی هر سیم از دو بخش مجزا تشکیل شده است که به آن­ها عایق و هادی گفته می­شود. بخش هادی همان طور که از نامش پیدا است هدایت کننده جریان الکتریکی بوده و بخش عایق هم بخش هادی را به طور کامل می­پوشاند.

در بیشتر موارد برای بخش هادی از فلزاتی مثل مس و آلومینیوم استفاده می­شود ولی به خاطر این که هدایت جریان سریع تر باشد و حجم و وزن کمی را به سیم مورد نظر تحمیل کند، مس بهترین گزینه برای بخش هادی یک سیم می­باشد.

کیفیت و حجم مس در مقایسه از آلومینیوم برای استفاده در سیم بهتر است ولی مس در مقایسه با آلومینیوم از قیمت بالاتری برخوردار بوده و این می­تواند در گران تر بودن سیم­های مسی نقش زیادی داشته باشد.

البته سیم­ها در انواع مختلفی تولید می­شوند که هر کدام برای موارد خاصی به کار گرفته می­شود.

TajhizSakhteman

TajhizSakhteman

انواع مختلف سیم­ها و کاربرد هر کدام

همانگونه که در بالا هم اشاره کردیم سیم و کابل در برخی از موارد کاربرد مشابه دارند و به همین خاطر بیشتر افراد آن­ها را یکی در نظر می­گیرند.

به طور کلی سیم­ها را با توجه به کاربرد خاصی که دارند در دسته بندی­ های مختلفی قرار می­دهند و تقریبا هر کدام از این مدل­ها دارای قطر متفاوتی هستند. در واقع میزان جریان الکتریکی عبوری از این سیم­ها با اندازه قطر آن­ها رابطه مستقیم دارد.

برای مثال اگر یک فاصله مساوی را در نظر بگیریم هرچه قطر یک سیم در آن فاصله بیشتر باشد میزان جریان عبوری از آن هم بیشتر خواهد بود. در واقع سیم­ها را با توجه به تمام ویژگی­های مطرح شده در ۶ مدل تولید کرده و در بازار به فروش می­رسانند.

سیم­های مفتولی از مهم ترین این سیم­ها بوده که فقط یک عدد رشته هادی را درون خود حمل می­کند. به طور معمول از این مدل سیم‌ها در یک سری از تابلو­ها که در ساختار آن­ها داکت­های شیاردار وجود ندارد استفاده می­شود.

پر کاربرد ترین سیم برای سیم کشی ساختمان قطعا سیم­های افشان می­باشند. این سیم­ها در بین بخش عایق خود از تعدادی رشته مسی برخوردار بوده که به همین منظور در مقایسه با سایر سیم­ها انعطاف پذیری بیشتری دارد.

یک نوع دیگر سیم­ها که به نوعی می­توان گفت زیرمجموعه و از خانواده سیم­های افشان می­باشد، سیم­ نایلونی نام دارد. این سیم­ها در ساختار خود دو سیم نازک دارند که این دو سیم به طور موازی به هم چسبیده­اند.

یکی از انواع سیم های افشان پرمصرف درساختمان سیم افشان ارت می باشد. تقریبا تمامی افراد نام سیم ارت را برای یک بار هم که شده شنیده‌اند. این سیم برای متصل کردن انواع مختلفی از دستگاه­ها به سیستم ارتینگ کاربرد دارد و در ساختار آن از مقدار زیادی مس استفاده شده است.

TajhizSakhteman

TajhizSakhteman

ویژگی­ها و ساختار کابل­ها

در حالت کلی می­توان وظیفه سیم و کابل را یکسان در نظر گرفت زیرا هر دو باعث انتقال جریان الکتریکی بین دو نقطه مشخص می­شوند و نقش برق رسانی را بر عهده دارند.

در واقع مهم ترین چیزی که باعث ایجاد تفاوت بین سیم و کابل می­شود تعداد لایه­ های عایق در هر کدام و میزان رشته‌های درون آن­ها می­باشد.

به طور طبیعی کابل­ها کمی ضخیم تر از سیم­ها هستند. این ضخامت به علت وجود دو لایه عایق خارجی و داخلی در کابل می­باشد در صورتی که سیم­ها فقط یک عدد لایه عایق دارند.

در ضمن در ساختار سیم­ها فقط یک رشته هادی حامل جریان الکتریکی وجود دارد ولی تعداد این رشته­ ها در یک کابل می­تواند به چند عدد هم برسد.

در واقع کابل­ها مهم ترین مزیتی که دارند لایه عایق ضخیم آن­ها می­باشد زیرا امنیت کامل را برای جلوگیری از برق گرفتگی ایجاد می­کند. البته وزن کابل‌ها با توجه به کاربردی که دارند متفاوت می­باشد ولی به طور کلی نسبت به سیم­ها از وزن بیشتری برخوردار می­باشند.

TajhizSakhteman

TajhizSakhteman

انواع مختلف کابل­ها و کاربرد هرکدام

وقتی می­خواهید در مورد انواع مختلف کابل­ها صحبت کنید ابتدا باید در مورد ویژگی­های کلی کابل­ها شناخت کلی را داشته باشید زیرا در تقسیم بندی آن­ها ویژگی­ها نقش عمده­ای دارند.

کابل­های تک رشته یکی از انواع مختلف آن­ها می­باشد که در برخی از موارد ممکن است برای برق کشی ساختمان به جای سیم­های تک رشته به کار گرفته شود.

سیم و کابل تک رشته عملکرد یکسانی دارند ولی ضخامت بیشتر کابل باعث می­شود که در صورت برخورد با اجسام فیزیکی، جریان الکتریکی دچار نوسان نشود. کابل چند رشته نیز نوع دیگری از کابل­ها به شمار می­رود که بر اساس ساختار خود در مواردی مورد استفاده قرار می­گیرد که امکان برخورد­های فیزیکی با کابل کم باشد.

اگر بخواهیم یک کابل را نام ببریم که سرعت هدایت جریان الکتریکی توسط آن بسیار بالا بوده ولی از انعطاف خوبی برخودار نباشد، می­توانیم به کابل­های مفتولی اشاره کنیم.

در ساختار این کابل­ها تعدادی رشته سیم مفتولی وجود دارد که در هم تنیده شده­ اند. این سیم­ها به علت ضخامت بالا و سرعت انتقال جریان الکتریکی زیاد در بیشتر موارد برای برق کشی مراکز صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سیم‌ها و کابل‌ها بیشترین تفاوت را در ضخامت و سرعت انتقال جریان دارند. البته کابل­های دیگری هم وجود دارند ولی ما سعی کردیم مهم ترین آن­ها را برای شما بیان کنیم و کاربرد هر کدام را به خوبی توضیح دهیم.

نکات لازم برای خریدسیم و کابل با توجه به کاربرد آن­ها

به طور کلی وقتی قصد برق کشی ساختمان و یا حتی مکان خاصی را دارید باید ابتدا در مورد سیم‌های مناسب برای برق کشی مکان مورد نظر با یک فرد برقکار صحبت کرده و سپس برای خرید اقدام کنید.

البته در مواردی که بتوان از چند نوع سیم و کابل هم استفاده کرد، بودجه شما می‌تواند مشخص کند که کدام مورد برای شما مناسب تر می باشد.

TajhizSakhteman

TajhizSakhteman

 

محصولات مرتبط :

مقالات مرتبط :

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *