دانش نامه تجهیزساختمان

سیم پمپ شناور

سیم پمپ شناور

پمپ های شناور یا درون چاهی تنها گزینه برای استخراج آب از اعماق چاه می باشند . این پمپ ها در دو مدل دوتکه و یکپارچه تولید می گردند . در هر دو مدل پمپ شناور ، الکتروموتورها همواره در داخل آب قرار داشته و بواسطه آب خنک می شود  . در پمپ های یکپارچه پمپ با مکش آب از قسمت تحتانی و گذر از روی الکتروموتور به عملیات خنک کاری کمک می شود . اما در پمپ های دوتکه مکش از قسمت میانی پمپ صورت می گیرد و برای خنک کاری از گردش آب در داخل الکتروموتور استفاده می شود .

بر خلاف موتورهای حاوی روغن ، که به دلیل تماس با رطوبت وارد شده از خارج ، عایق آن از کار می افتد ، پمپ های شناور در محیط پر آب به کار خود ادامه می دهد. همچنین در این موتورها خطر آلودگی آب با روغن وجود ندارد. موتورهای زیر آب به عنوان موتورهای غوطه ور در مایعات استفاده می شوند و به دلیل مزایای بسیاری در بسیاری از کاربردهای صنعتی شناخته می شوند. به همین دلیل ، سیم های مورد استفاده برای سیم پیچ در موتور شناور به نصب با درجه بالا و غیر قابل نفوذ در برابر مایعات نیاز دارند.

مزایا

مزایای الکتروپمپ های شناور که”موتورهای نوع مرطوب” نیز نامیده می شوند در مقایسه با سایر موتورها بسیار بوده  و تولید چنین موتورهایی به طور مداوم در حال افزایش است.

کاربرد این فناوری تنها در زمینه سنتی پمپ های زیر آب یا درون چاهی نیست. امروزه ، “موتورهای نوع مرطوب” به عنوان پمپ های ویژه در قایق های لایروبی ، زیردریایی ها ، ابزار تحقیق در اعماق دریا و غیره استفاده می شوند.

سیم های سیم پیچ “موتورهای نوع مرطوب” به طور مداوم با مایعاتی همچون آب که کم و بیش خاصیت تهاجمی دارند ، تماس دارند. به همین دلیل عایق های اکسترود شده سیم های سیم پیچ باید کاملاً در برابر آب و در برابر تعدادی از مواد مختلف مقاوم باشند.

خصوصیات

خصوصیات دی الکتریک عایق (مقاومت دی الکتریک ، مقاومت عایق ، تلفات دی الکتریک) باید از استانداردهای بالایی برخوردار باشد که البته باید تحت تأثیر رطوبت در مدت زمان طولانی بررسی گردد .

با توجه به شرایط بهره برداری و نتایج آزمایشات طولانی مدت ، جهت تولید سیم های شناور از ترکییات PVC مناسب استفاده می گردد . این مواد عایقی واجد خواص عالی برای اطمینان از طولانی بودن عمر سیم پیچ و به طبع آن پمپ مربوطه هستند. برخی از ویژگی های اصلی مورد نیاز پلیمرهای عایق سیم شناور به شرح زیر می باشد :

–  مقاومت دی الکتریک بالا

–  مقاومت در برابر حرارت بالا

–  تلفات دی الکتریک کم (tan δ)

– مقاومت حرارتی و شیمیایی خوب

آزمون ها

جهت اطمینان از ثبات ویژگی در سیم های شناور از آزمایشات مختلفی بهره گرفته می شود یکی از این آزمونها تست ولتاژ در حمام آب با ولتاژ متناوب (۵۰ هرتز) به مدت ۲۴ ساعت می باشد .

همچنین آزمایشاتی بشرح زیر بر روی این سیم ها انجام می گردد :

  • اندازه گیری قطر
  • اندازه گیری ضخامت لایه عایقی
  • سنتر بودن عایق
  • مشخصات ظاهری سطح عایق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *