گزارشگر تجهیزساختمان

ثبت رکورد جدید خاموشی ها در کشور | خاموشی های ۸ ساعته تا سردادن شعار های اعتراضی

قطعی برق

ثبت رکورد جدید خاموشی ها در کشور | خاموشی های ۸ ساعته تا سردادن شعار های اعتراضی

قطعی برق

ثبت رکورد جدید خاموشی ها در کشور | خاموشی های ۸ ساعته تا سردادن شعار های اعتراضی

مصرق برق ایران برای اولین بار در تاریخ به ۶۵۹۱۸ مگاوات رسید و رکوردی جدیدی ثبت شد. ۱۳ تیرماه ۱۴۰۰ بی شک سخت‌ترین و بدترین روز خاموشی‌های کشور بعد از بلک اوت (خاموشی سراسری) سال ۸۲ بوده است. حدودا ۸ ساعت خاموشی در اکثر شهر‌های ایران و آمار‌هایی بالاتر از این برای خیلی از شهرستان‌های ایران ثبت شد.

در تهران و برخی از شهر‌های کشور، خاموشی‌های رخ داده امروز موجب بروز اعتراضات مردمی و سردادن شعار‌های اعتراضی در تاریکی شد. اعتراضات مردمی موجب امنیتی شدن فضای مدیریت برق کشور شده و نظارت بر خاموشی‌ها از سوی نهاد‌های نظارتی گسترش یافته است.

۱۳ تیرماه ۱۴۰۰ بی شک سخت‌ترین و بدترین روز خاموشی‌های کشور بعد از بلک اوت (خاموشی سراسری) سال ۸۲ بوده است. حدودا ۸ ساعت خاموشی در اکثر شهر‌های ایران و آمار‌هایی بالاتر از این برای خیلی از شهرستان‌های ایران ثبت شد. روزی که شبکه خاموش شد تا از دست نرود.

بر اساس گزارش‌های روزانه شرکت مدیریت شبکه برق ایران، نیاز مصرف برق در پیک مصرف برق ۱۳ تیرماه ۱۴۰۰ برای اولین بار در تاریخ به مقدار ۶۵۹۱۸ مگاوات رسید و رکورد جدیدی ثبت شد. با اینکه مصرف برق ایران در بالاترین پیک خود قرارداشت، اما کشور درگیر خاموشی‌های گسترده و طولانی نیز شد که تاکنون (بجز در خاموشی سراسری) بی سابقه بوده است.

گزارش‌های دریافتی نشان می‌دهد برنامه‌های خاموشی اعلام شده از سوی شرکت‌های توزیع برق پیاده نشده و امروز در مناطق مختلف کشور، خیلی بیشتر از برنامه ارائه شده در جدول خاموشی‌ها، خاموشی رخ داده است. این خاموشی‌ها در اغلب موارد بیش از یکبار در روز تکرار شدند و در خیلی از شهر‌ها تا سه بار و حتی بالاتر قطعی چند ساعته برق گزارش شده است.

در تهران و برخی از شهر‌های کشور، خاموشی‌های رخ داده امروز موجب بروز اعتراضات مردمی و سردادن شعار‌های اعتراضی در تاریکی شد. این فضای اعتراضی گسترده به خاموشی ها، به شبکه‌های اجتماعی نیز کشیده شد و نسبت به شرایط پیش آمده اظهارنظر‌های انتقادی زیادی منتشر شد.

اعتراضات مردمی موجب امنیتی شدن فضای مدیریت برق کشور شده و نظارت بر خاموشی‌ها از سوی نهاد‌های نظارتی گسترش یافته است. هنوز توانیر در خصوص این میزان کمبود برق و خاموشی‌های بی سابقه توضیحاتی ارائه نداده است، اما سرپرست توزیع برق البرز گفته است که دو نیروگاه بزرگ ایران بدلیل مصرف بالای برق از مدار خارج شده اند.

حائری، متولی زاده و رجبی مشهدی دیروز خبرنگاران را در آستانه روز قلم در یک نشست خبری جمع کرده و به آن‌ها گفتند ارزانی برق عامل ایجاد شرایط فعلی است. اعتراضی که به نظر می‌رسد کمی دیر بیان شده و برای جبران کمبود سرمایه گذاری‌ها در کشور، پیش از این تمهیدات مناسب اتخاذ نشده است.

مدیران ارشد برق ایران خود نیز به جمع منتقدان پیوسته و انگار منتظرند گروهی دیگر دست بکار شده تا مشکلات مالی صنعت برق را پیگیری و حل کنند.

بهره برداری شبکه در شرایطی که با کمترین حاشیه امن روبه رو است، ریسک رفتن ایران به بلک اوت را افزایش داده و ناپایداری بیشتری به دنبال خواهد داشت. در چند دهه گذشته هیچ وقت صنعت برق چنین تحت فشار‌های سیاسی و اجتماعی نبوده و در صورت تداوم خاموشی‌ها ممکن است بحران‌های بزرگتری در کشور ایجاد گردد.

خاموشی‌های گسترده چند باره در طول روز، نوسانات برقی و سوختن وسایل برقی مشترکین، قطع برق چراغ‌های رانندگی و ترافیک‌های طولانی در تهران و دیگر شهرها، خراب شدن مواد یخچالی، افزایش ناامنی ها، گرمای طاقت فرسای جنوب و عدم تحمل بی برقی‌های طولانی، تعطیلی مشاغل و مغازه ها، قطعی آب و شبکه‌های تلفن همراه و… موجب خشم عمومی گسترده‌ای شده که اگر مهار نشود می‌تواند تبعات خطرناکی برای کشور در پی داشته باشد.

اقتدار و اصرار توانیر و وزارت نیرو بر مدیریت خاموشی‌ها و عبور موفقیت آمیز در پیک برق سال‌های گذشته به یکباره فرو ریخت. آنها هیچ گاه باور نمی‌کردند به چنین روزی گرفتار شوند. الان سخن گفتن از هشدار‌های قبلی بیهوده است و باید تلاش کرد با کمترین خاموشی پیک برق پیش رو را مدیریت کرد.
هیچ چیز برای صنعت برقی‌ها سخت‌تر از آن نیست که بخاطر کمبود برق و خاموشی ها، مورد هجمه و تخطئه عمومی قرار گرفته و زحمات آنها دیده نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *