تخصصی

RG6 یا RG59،برنده کیست؟

کواکسیال

RG6 یا RG59: 

به نظر می رسد RG6 در مقابل RG59 یک مقایسه محبوب در بین خریداران کابل کواکسیال باشد، این صحیح است. دو سیم کواکس پرکاربرد RG6 و RG59 هستند. به نظر شما کدام یک را باید انتخاب کنید؟ بستگی به این دارد که شما چگونه قصد استفاده از آن را دارید. 

تفاوت بین آنها چیست؟  اجازه دهید تفاوت های بین آنها را به شما آموزش دهیم. در ادامه با ما همراه باشید.

 

مقدمه

کابل های کواکسیال که گاهی اوقات به عنوان “کواکسیال” شناخته می شوند، رایج ترین کابل هایی هستند که در نصب های ویدئویی و ماهواره ای استفاده می شوند.

آنها دو نوع کابل هستند که برای کاربردهای مختلف قابل استفاده هستند. بزرگترین تفاوت این دو در اندازه RG6 است که بزرگتر از RG59 است. هسته هادی داخلی کابل RG6 ضخیم تر است، همانطور که محافظ داخل غلاف لاستیکی است.

کابل کواکسیال چیست؟

کواکسیال شکلی از سیم مسی با پوشش فلزی یا سایر اجزای این چنینی است. هدف این کابل جلوگیری از تداخل کابل است. این کابل بیشتر برای اتصال آنتن ماهواره به تلویزیون استفاده می شود. انواع مختلفی از این کابل وجود دارد، اما ما در این پست بر روی کابل های کواکسیال RG6 و RG59 تمرکز خواهیم کرد.

RG چیست؟

رتبه بندی RG برای تمایز بین انواع مختلف کابل های کواکسیال استفاده می شود. 

RG مخفف “راهنمای رادیویی” است،که این یک کلمه نظامی می باشد. این مشخصه انواع کابل های مختلف را تعیین میکند.

بنابراین انتظار هیچ گونه ترتیبی در اعداد نداشته باشید. ده‌ها کابل کواکسیال در طول سال‌ها ساخته شده‌اند، اما تنها کابل‌هایی که بیشتر مردم باید نگران آن باشند کابل‌های RG 6 و RG 59 هستند، بنابراین ما در اینجا بر روی این دو نوع تمرکز می‌کنیم.

Rg6

 

 

کابل RG6 با در نظر گرفتن نیازهای فرکانس داده بالاتر ایجاد شده است. این کابل به دلیل هادی بزرگتر آن، کیفیت سیگنال بیشتری را ارائه می دهد. دارای هادی مرکزی مسی ۱۸ AWG. انتقال ماهواره و اینترنت با این اتصال سازگار است. عایق دی الکتریک ضخیم تر روی کواکسیال RG6 نیز وجود دارد. این نوع خاصی از محافظ دارد که می تواند سیگنال ها را در فرکانس های گیگاهرتز تحمل کند. در RG6 از فویل و محافظ بافته استفاده می شود.

نمای کلی RG59

RG59 برای مدت طولانی در دسترس بوده است. از این سیم برای اتصال تلویزیون استفاده می شد. این کابل هنوز هم در اکثر خانه های قدیمی و سازه های تجاری یافت می شود. هادی سیم مسی کابل کواکسی RG59 20 AWG می باشد. از آنجایی که این کابل هادی کوچکتری دارد، نمی تواند کیفیت سیگنالی مشابه RG6 ارائه دهد. محافظ آن همچنین نمی تواند سیگنال های سطح گیگاهرتز را درون کابل ها نگه دارد. این کابل در نتیجه همه این مسائل عملا منسوخ شد.

 

عایق کابل RG59 بافته شده است. این برای تداخل مگاهرتز با شکل موج های طولانی ساخته شده است. به همین دلیل، برای ارتباطات با فرکانس پایین ایده آل است. برای هر چیزی با فرکانس کمتر از ۵۰ مگاهرتز مناسب است.

 

ویژگی های کابل RG6:

۱. کابل های RG6 از حفاظ های فویلی و محافظ های آلومینیومی ساخته شده اند.

۲. خاصیت عایق بهتری دارند.

۳. هادی داخلی در مرکز مس ۱۸ AWG ضخیم تر است. این به کابل‌های RG6 کمک می‌کند تا مهارت بیشتری در مسافت طولانی‌تر و پهنای باند بهتر ارائه دهند.

۴. محدوده فرکانس بهتر است، به این معنی که اگر به دنبال کابلی هستید که هدف از محدوده فرکانس بالاتر را برآورده کند، RG6 پاسخ شماست.

۵. کابل های RG6 با وجود طولانی بودن کابل ها میرایی کمی دارند.

۶. مشکلات RG6 زمانی پیش می‌آید که به آنها نیاز دارید تا زیر ۵۰ مگاهرتز کار کنند. آنها در این مورد کارآمد نیستند و باید از RG59 استفاده کنید. اما این کابل ها با فرکانس های بالای ۵۰ مگاهرتز بهتر کار می کنند.

۷. کاهش سیگنال کمتر.

 

ویژگی های کابل RG59:

۱. کابل های RG59 از ۹۵% سپر مس ساخته شده اند که به آنها کمک می کند تا RFI را مسدود کنند.

۲. عایق بندی به خوبی کابل های RG6 نیست.

۳. هادی داخلی کابل های RG59 یک مرکز مسی نازک ۲۰ AWG است. این باعث می شود قطر آن کوچکتر از RG6 باشد.

۴. محدوده فرکانس کمتر است. RG6 می تواند حتی با ۳ گیگاهرتز کار کند، اما RG59 ممکن است با لمس ۲ گیگاهرتز شروع به ناکارآمدی کند.

۵. اگر باید زیر ۵۰ مگاهرتز کار کنید، RG59 راه حلی است.

۶. RG6 در مقایسه با RG59 تضعیف کمتری را ارائه می دهد. این یک نقطه ضعف قابل توجه برای کابل های RG59 است.

کاربردهای مختلف RG6 در مقابل RG59
با توجه به توضیحات بالا، می دانیم که RG6 و RG59 برای اهداف متفاوتی استفاده می شوند. بیایید آن را با جزئیات بسازیم.

۱.RG6: برنامه های کاربردی DSS ماهواره ای، CATV

۲. RG59: تلویزیون پلاسما، ویدئو کامپوننت، ویدئو پروژکتور،، دوربین مدار بسته. نمی توان از این کابل ها برای تغذیه ماهواره ای استفاده کرد زیرا محافظ فویل ندارند.

 

 از دست دادن سیگنال:

تفاوت از دست دادن سیگنال بین این دو کابل چیست؟  محافظ کابل می تواند به اطمینان از کیفیت سیگنال بهینه کمک کند. هرچه محافظت سیگنال بهتر باشد، تداخل سیگنال کمتر است. حفاظ فویل رایج ترین نوع محافظی هستند که در کابل های کواکسیال یافت می شوند.

هر دو شکل محافظ در کابل های RG6 برای جلوگیری از تداخل سیگنال استفاده می شود. با این حال، برخی از کابل های RG59 فقط از یک طرف محافظ هستند. در نتیجه، کابل‌های RG6 اغلب تلفات سیگنال کمتری نسبت به کابل‌های RG59 دارند.

 

در مقایسه با کابل‌های RG59، کابل‌های RG6 می‌توانند سیگنال‌ها را در فواصل طولانی‌تر انتقال دهند و در عین حال کیفیت سیگنال برتر را حفظ کنند.

پس کابل‌های RG6 معمولاً برای کاربردهای فرکانس بالا مانند اتصالات تلویزیون استفاده می‌شوند. در حالی که کابل‌های RG59 برای انتقال فرکانس پایین و فاصله کوتاه مناسب‌تر هستند.

 

 

 چگونه بفهمیم؟

تفاوت بین این دو چیست؟ اگر دقت کنید روی ژاکت PVC هر کابل کواکسیال پیام هایی وجود دارد. این به تعیین اینکه آیا این کابل کواکسی RG6، RG11 یا RG59 است کمک می کند. با این حال، نوع آن ذکر نشده بود، کابل ها ممکن است واجد شرایط یا حرفه ای نباشند. این سیم های کواکسیال را نباید خریداری کرد.

یکی دیگر از روش های تشخیص این دو کابل، مقایسه قطر آنها است. RG6 دارای قطر خارجی ۶.۹۰ میلی متر است، در حالی که RG59 دارای قطر خارجی ۶.۱۵ میلی متر است. سیم RG6 از آنجایی که هادی مرکزی ضخیم تری دارد از کابل RG59 ضخیم تر است. وقتی دو سیم را از هم جدا کنید تفاوت را خواهید دید.

 

نتیجه:

کابل RG6 نسبت به کابل RG5 عایق قوی تر و محافظ بیشتری دارد. برای ارتباطات با پهنای باند یا فرکانس بالا مانند اینترنت، کابل تلویزیون و کابل ماهواره  بهترین است. اگر مطمئن نیستید که کدام کابل را انتخاب کنید، RG6 بهترین گزینه است.کابل RG59 نازک تر و محافظ کمتری نسبت به کابل RG6 است. برای کاربردهایی با پهنای باند کم و فرکانس پایین مناسب می باشد.

فروش کابل کواکسیال RG6

برای خرید کابل کواکسیال نیاز نیست از خانه خارج شوید.سایت تجهیز ساختمان فرآیند خرید در کنار فروش محصولات مرغوب، برای مشتریانش فراهم نموده است.

نوشته های مشابه