عمومی

استارلینک چیست و چگونه کار می کند؟

استارلینک

استارلینک یک سیستم صورت فلکی ماهواره ای است که هدف آن ارائه پوشش اینترنتی جهانی است. این سیستم به طور ایده آل برای مناطق روستایی و از نظر جغرافیایی ایزوله که در آن اتصال به اینترنت قابل اعتماد نیست یا اصلا وجود ندارد، مناسب است.

Starlink یک ابتکار SpaceX برای ایجاد یک شبکه پهن باند جهانی می باشد. این سیستم شامل مجموعه ای از ماهواره های مدار پایین زمین (LEO) برای ارائه خدمات اینترنت پرسرعت استفاده می کند. اسپیس ایکس که به طور رسمی با نام شرکت فناوری‌های اکتشاف فضایی شناخته می‌شود، یک شرکت خصوصی موشک و فضاپیما است که ایلان ماسک در سال ۲۰۰۲ تأسیس کرد.

starlinke

 

استارلینک چگونه کار می کند؟

استارلینک بر روی یک فناوری خدمات اینترنت ماهواره ای کار می کند که برای دهه ها پیش وجود داشته است. یک سیستم ماهواره ای می باشد که به جای استفاده از فناوری کابل، مانند فیبر نوری برای انتقال داده های اینترنتی، از سیگنال های رادیویی از طریق خلاء فضا استفاده می کند.

ایستگاه‌های زمینی سیگنال‌هایی را به ماهواره‌ها در مدار ارسال می‌کنند که به نوبه خود داده‌ها را به کاربران Starlink در زمین ارسال می‌کنند. هر ماهواره در صورت فلکی استارلینک ۵۷۳ پوند وزن دارد و بدنه ای صاف دارد. یک موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس می تواند تا ۶۰ ماهواره را در خود جای دهد.

هدف Starlink ایجاد یک شبکه با تاخیر کم در فضا است که محاسبات لبه را در زمین تسهیل می کند. چالش ایجاد یک شبکه جهانی در فضای بیرونی چالش کوچکی نیست. اسپیس ایکس یک صورت فلکی متشکل از تقریباً ۴۲۰۰۰ ماهواره به اندازه تبلت را پیشنهاد کرده است که در مدار پایین دور کره زمین می چرخند تا این تقاضا را برآورده کند.

CubeSats – ماهواره‌های مینیاتوری که معمولاً در LEO استفاده می‌شوند – پوشش شبکه محکمی ایجاد می‌کنند و مدار پایین زمین آنها تأخیر کمی ایجاد می‌کند.

با این حال، Starlink تنها رقیب در مسابقه فضایی نیست و دارای چند رقیب از جمله OneWeb، HughesNet، Viasat و Amazon است. HughesNet از سال ۱۹۹۶ پوشش سیگنال را از ۲۲۰۰۰ مایلی بالای زمین ارائه کرده است،

اما Starlink رویکرد کمی متفاوت را دنبال می کند و پیشرفت های زیر را ارائه می دهد:

استارلینک به جای استفاده از چند ماهواره بزرگ، از هزاران ماهواره کوچک استفاده می کند.
استارلینک از ماهواره‌های LEO استفاده می‌کند که تنها در فاصله ۳۰۰ مایلی از سطح زمین دور سیاره می‌چرخند. این مدار زمین ایستا کوتاه شده سرعت اینترنت را بهبود می بخشد و سطوح تاخیر را کاهش می دهد.

جدیدترین ماهواره‌های Starlink دارای عناصر ارتباطی لیزری برای انتقال سیگنال‌ها بین ماهواره‌ها هستند و وابستگی به ایستگاه‌های زمینی متعدد را کاهش می‌دهند.
اسپیس ایکس قصد دارد تا ۴۰۰۰۰ ماهواره را در آینده نزدیک پرتاب کند تا از پوشش ماهواره ای جهانی و از راه دور با کاهش قطع خدمات اطمینان حاصل کند.
Starlink این مزیت را دارد که بخشی از SpaceX است که علاوه بر پرتاب ماهواره‌های Starlink، پرتاب‌های منظم شریک را نیز انجام می‌دهد. سایر ارائه دهندگان اینترنت ماهواره ای ممکن است به دلیل عوامل گران قیمت، نتوانند پرتاب منظم ماهواره را برنامه ریزی کنند.

سرعت اینترنت استارلینک چقدر است؟

Starlink داده های نامحدودی با سرعت بالا را از طریق مجموعه ای از ماهواره های کوچک ارائه می دهد که تا ۱۵۰ مگابیت در ثانیه (Mbps) سرعت اینترنت را ارائه می دهند. اسپیس ایکس قصد دارد این میزان را در ماه های آینده دو برابر کند.

استارلینک یست

تجهیز ساختمانستارلینک-چیست

با توجه به Speedtest اخیر توسط Ookla، Starlink سریعترین سرعت متوسط ​​دانلود خود را در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ با سرعت ۱۶۰ مگابیت در ثانیه در لیتوانی ثبت کرد. استارلینک همچنین سرعت ۹۱ مگابیت در ثانیه در ایالات متحده، ۹۷ مگابیت در ثانیه در کانادا و ۱۲۴ مگابیت در ثانیه در استرالیا را دارد. Starlink در مکزیک سریعترین اینترنت ماهواره ای در آمریکای شمالی با سرعت دانلود متوسط ​​۱۰۵.۹۱ مگابیت بر ثانیه بود. Speedtest همچنین نشان داد که سرعت آپلود حداقل ۳۳ درصد در ایالات متحده منحنی نزولی داشته است – از ۱۶.۲۹ مگابیت بر ثانیه در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ به ۹.۳۳ مگابیت در ثانیه در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲.

طبق وب‌سایت Starlink، سرعت و تأخیر بالا در اکثر مکان‌ها تا ۲۰ میلی‌ثانیه ارائه می‌شود.

هزینه استارلینک چقدر است؟

استارلینک سه بسته اینترنتی زیر را ارائه می دهد:

اینترنت استارلینک. این بسته برای مصارف مسکونی طراحی شده است و ماهانه ۱۱۰ دلار به اضافه هزینه یک بار برای سخت افزار ۵۹۹ دلار هزینه دارد.
کسب و کار استارلینک. بسته کسب و کار دو برابر قابلیت آنتن دهی مسکن مسکونی را به همراه سرعت اینترنت سریعتر ارائه می دهد. هزینه آن ۵۰۰ دلار در ماه با یک بار شارژ تجهیزات ۲۵۰۰ دلار است.

Starlink RV

در ژوئن ۲۰۲۲، کمیسیون ارتباطات فدرال ایالات متحده به SpaceX اجازه داد تا از Starlink برای وسایل نقلیه متحرک، از جمله وسایل نقلیه تفریحی، خطوط هوایی، کشتی‌ها و کامیون‌ها استفاده کند. بنابراین، افرادی که در جاده هستند اکنون می توانند با پرداخت ۱۳۵ دلار در ماه به اضافه ۵۹۹ دلار برای سخت افزار به سرویس Starlink RV دسترسی داشته باشند.
برای درخواست سرویس، کاربر باید آدرس خود را در وب سایت Starlink وارد کند تا در دسترس بودن خدمات در منطقه خود را بررسی کند. اگر این سرویس در منطقه آنها در دسترس نباشد، Starlink تاریخ تقریبی از زمان رسیدن آن را ارائه می دهد. اکثر کاربران برای ماه‌ها در لیست انتظار باقی می‌مانند و بیشتر لیست‌های انتظار به اوایل سال ۲۰۲۳ منتقل شده‌اند.

برای مناطق تحت پوششی که خدمات در حال حاضر در دسترس است، Starlink درخواست‌های خدمات را بر اساس اولویت‌ها و اولویت‌ها پر می‌کند. برای رزرو مکان برای خدمات، مشتری می‌تواند Starlink را از طریق وب‌سایت خود پیش‌سفارش کند که مستلزم پرداخت مبلغ ۹۹ دلار است.

 

Starlink کجا موجود است؟

Starlink در حال حاضر به ۳۶ کشور با مناطق تحت پوشش محدود خدمات ارائه می دهد. در ایالات متحده، این شرکت قصد دارد تا پایان سال ۲۰۲۳ پوشش خود را به سایر نقاط قاره ایالات متحده گسترش دهد. اگرچه چند کشور از جمله پاکستان، هند، نپال و سریلانکا به عنوان “به زودی” در نقشه پوشش Starlink علامت گذاری شده اند. استارلینک در حال حاضر برنامه ای برای ارائه خدمات به چندین کشور از جمله روسیه، چین، کوبا و کره شمالی ندارد.

نقشه پوشش در وب سایت این شرکت نشان می دهد که کجا Starlink را ارائه می دهد.

که متاسفانه فعلا در ایران تجهیزات آن موجود نمی باشد.

چگونه به استارلینک وصل شویم؟

هنگامی که کاربران مشترک استارلینک می شوند، یک کیت Starlink دریافت می کنند که شامل یک بشقاب ماهواره ای، یک پایه دیش و یک واحد پایه روتر Wi-Fi است. Starlink همچنین دارای یک کابل برق برای واحد پایه و یک کابل ۷۵ فوتی برای اتصال دیش به روتر است.

برای استفاده از این سرویس، مشتریان Starlink ابتدا باید بشقاب ماهواره را برای شروع دریافت سیگنال و ارسال پهنای باند به روتر تنظیم کنند. این شرکت گزینه های مختلفی را برای نصب این ظرف ارائه می دهد، از جمله برای حیاط، پشت بام و نمای بیرونی خانه. همچنین یک برنامه Starlink برای اندروید و اپل iOS وجود دارد که از واقعیت افزوده برای راهنمایی کاربران در انتخاب بهترین مکان و موقعیت برای گیرنده های خود استفاده می کند.

آیا می توانید از استارلینک در آب و هوای بد استفاده کنید؟

استارلینک با در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی ناهموار طراحی شده است. با توجه به وب سایت این شرکت:

ثابت شده است که استارلینک که برای کنترل طیف وسیعی از دما و شرایط آب و هوایی طراحی و آزمایش شده است، در برابر سرما و گرمای شدید، برفک،بادهای شدید مقاومت می کند – و حتی می تواند برف را ذوب کند.

Starlink از ماهواره‌های LEO و یک آنتن آرایه‌ای فازی برای کمک به حفظ عملکرد خود در شرایط آب و هوایی شدید استفاده می‌کند.

بررسی چگونگی عملکرد ماهواره Starlink در شرایط مختلف آب و هوایی

 

هوای ابری

یک روز ابری معمولی روی Starlink تأثیری نخواهد گذاشت. با این حال، ابرهای طوفانی می توانند بر سیگنال ها تأثیر بگذارند، ممکن است باعث قطع سیگنال شود. ابرهای طوفانی نیز مرطوب تر و متراکم تر هستند که می تواند نقش مهمی در تخریب سیگنال ماهواره ایفا کند.

باران

 ملایم معمولاً مشکلی ایجاد نمی کند، اما یک بارندگی شدید می تواند بر کیفیت سیگنال Starlink تأثیر بگذارد. در موارد شدید با ابرهای غلیظ و متراکم همراه است. هر چه ابرها متراکم‌تر باشند، احتمال مسدود شدن سیگنال‌های رادیویی که به ماهواره‌های استارلینک می‌رسند و از آن‌ها می‌آیند، بیشتر می‌شود.

بادها

دیش استارلینک در صورتی که به درستی محکم و نصب شده باشد، قطعا تحت تأثیر بادهای شدید قرار نخواهد گرفت. دیش Starlink دارای یک آنتن آرایه فازی است که می تواند ماهواره هایی را که در بالای سر خود پرواز می کنند بدون نیاز به حرکت فیزیکی ردیابی کند. این همچنین به جلوگیری از قطع شدن سیگنال کمک می کند.

برف

بارش برف خفیف نباید بر سیگنال های Starlink تأثیر بگذارد، اما برف سنگین به دلیل تجمع رطوبت می تواند عملکرد را تحت تأثیر قرار دهد. ظرف Starlink دارای عملکرد گرمایشی است که برف را به طور خودکار ذوب می کند، اما اگر تجمع برف در بالای ظرف باشد، ممکن است برای جلوگیری از مشکلات سیگنال، آن را به صورت دستی تمیز کنید.

مه

در واقع مه معمولی نباید سیگنال Starlink را تحت تأثیر قرار دهد، اما مه غلیظ می تواند باعث از دست دادن یا قطع سیگنال شود. مه سنگین رطوبت زیادی را حمل می کند و می تواند به اندازه کافی متراکم باشد که سیگنال را قطع کند.