دانش نامه تجهیزساختمان

مدیریت کیفیت فراگیر (TQM) در صنعت کابل سازی

مدیریت کیفیت فراگیر (TQM) در صنعت کابل سازی

تعریف کیفیت (مدیریت کیفیت فراگیر (TQM) در صنعت کابل سازی )

استاندارد ۸۴۰۲ ISO، کیفیت را این گونه تعریف نموده؛ «کلیه مشخصات تولیدی یا خدماتی که برای برآورده کردن نیازهایی از پیش تعریف شده، لازم است». تعریف بالا بدین معنا است که کالای تولیدی (در این مورد کابل)، باید دارای کلیه مشخصات لازم، برای تحمل ولتاژ با امپر مورد نظر در طول مدت سرویس با شرایط محیطی که از قبل تعریف شده، باشد. بخش عمده ای از این مشخصات، توسط استانداردهای مربوط و بخشی نیز توسط مشتری مصرف کننده)، مشخص می شوند.

باید توجه داشت که مشخصات تعریف شده توسط استانداردها یا مشتری، مشخصات و نیازهای حداقلی هستند.

در حقیقت سازندگان کابل، در بسیاری از موارد، ضمن برآورد کلیه این مشخصات، برحسب استانداردهای کارخانه ای خود، از آن فراتر هستند. در دنیای صنعتی امروز، آنچه باعث برتری کالا در بازار به شدت رقابتی می شود، فقط کیفیت کالا است. نحوه نگرش مدیران ارشد صنایع، به امر کیفیت کالا، میزان موفقیت یا عدم موفقیت آنها را رقم خواهد زد. به همین دلیل، مدیران موفق قبل از تأیید بر افزایش کمیت تولیدی به کیفیت کالا می اندیشند و عمل می کنند.

کیفیت به طور اتفاقی حاصل نمی شود. برای ایجاد کیفیت باید وقت گذاشت، هزینه و سازماندهی کرد و قبل از همه عمیقا به آن اعتقاد داشت.

مدیران نتیجه گرا که توجه خاصی به کمیت دارند و مرتب پرسنل خود را برای افزایش کمیت تولید تحت فشار قرار می دهند، عمیقا به ارتقاء کیفی اعتقاد ندارند. گرچه به آن شدیدا تظاهر کنند.

اگر مدیر (مدیران) ارشد هر تشکیلاتی، شخصأ درگیر ارتقاء کیفی محصولات نباشد، برای ایجاد کیفیت استراتژی مشخصی تعیین نکند و سایه آن را بر تمام فعالیتهای خود نگستراند امر کیفیت در آن تشکیلات بازیچه ای بیش نخواهد بود.

برای کسب کیفیت باید هزینه کرد. از آنجا که هزینه می تواند خود بر کیفیت تأثیر منفی نیز بگذارد و باعث گران شدن محصولات شود (قیمت ارزان بخشی از کیفیت است) لذا نیاز است، با احتیاط بیشتری عمل کرد.( در این مورد مفصل بحث خواهیم کرد).

ایجاد کیفیت و ارتقاء آن، نیاز مند سازماندهی و ایجاد تشکیلات مخصوص به خود، است.

به منظور ارتقاء کیفی محصولات، می بایست به طور پیوسته نیازهای مشتری را مدنظر قرار داد. نیازهای مشتری به شرح زیر می باشد:

الف) قیمت:

ارزان بودن کالا بخشی از نیاز مشتری است، به شرط آن که سایر مشخصات آن تحت تأثیر قرار نگیرند. متأسفانه تصور عامه و تجربه روزمره حاکی از آن است که «هیچ ارزانی بی دلیل نیست»، ولی، این امر وقتی صادق است که سایر مشخصات کیفی تحت تأثیر قرار گرفته باشند. اگر کالایی با حفظ کیفیت، قیمت پایین تری داشته باشد، به زودی در بازار شناخته شده و دیگر عبارت فوق در مورد آن صادق نیست

ب) قابلیت اعتماد:

قابل اعتماد بودن کابل بسیار با اهمیت است. از آنجا که کابل اکثرا در تأسیسات صنعتی به کار گرفته می شود، عدم کارکرد مناسب آن، عملکرد کل تأسیسات را به مخاطره می اندازد. لذا، هیچ فرد عاقلی حاضر نخواهد بود عملکرد کل تأسیسات خود را فدای یک مورد کند. لازم است بدانیم، هزینه کابل در هر پروژه صنعتی بیش از۱/۵-۲  درصد کل هزینه آن پروژه نیست. بنابراین، %۹۸ را نباید فدای ۲٪ کرد. علاوه بر آن، در بعضی مواقع خطرات جانی و مالی سنگینی که کابل هایی با کیفیت پایین به بار می آورند جبران ناپذیر است.

ج) دوام کابل:

همه از کالای بادوام که در مدت سرویس (در مورد کابل این مدت ۴۰ سال حتی بیشتر است)، به خوبی و بدون نقص به وظایف خود عمل کند، استقبال می نمایند.

د) تحویل به موقع کابل:

تحویل به موقع یکی از عوامل جلب رضایت مشتری است. تولیدکنندگان بدقول، جایی در بازار رقابتی نخواهند داشت.

ه) خدمات و سرویس های فنی:

ارائه اطلاعات فنی و مشاوره ای به مشتری ها قبل یا بعد از فروش، می تواند باعث رضایت بسیاری از مشتری ها شود. در مورد بعضی از کابل ها مانند کابل های فشار قوی، مشاوره در مورد طراحی شبکه کابلی، تأمین مفصل و سرکابل و خدمات برای نصب آنها جزیی از انتظارات مشتری است.

و) بسته بندی :

بسته بندی مناسب، محکم و شکیل برای هر کالایی تأثیر زیادی برای جلب نظر مشتری دارد. در مورد کابل ها نیز که عمدتا روی قرقره بسته بندی و تحویل داده می شود، نوع و استحکام قرقره، همچنین رنگ و نوشته های آن تأثیر چشمگیری خواهد داشت. تخته کوبی کامل و تسمه کشی آن نشان از دقت نظر و بها دادن سازنده به کالای خود و برای سالم رسیدن کابل، به دست مشتری است. سیم و کابل هایی که به صورت کلاف بسته بندی

می شوند، بیشتر نیاز به اعمال سلیقه و زیباسازی دارند.

ز) شهرت : بسیاری از سازندگان مشهور دنیا تلاش دارند، برای تولیدات خود نام تجاری خاصی انتخاب و برای شناساندن آن از نظر کیفیت و مرغوبیت، برنامه های گسترده ای تدارک می بینند. این موضوع در امر بازاریابی بسیار اهمیت دارد. پس از جا افتادن (برند)، مشتری های زیادی صرفا به این نام اعتماد می کنند.

هزینه / فایده

همانطور که گفته شد، ایجاد کیفیت نیاز به هزینه دارد. آیا هرچقدر در جهت ارتقاء کیفی هزینه شود، همیشه به صلاح است یا خیر؟ واضح است، بدون صرف هزینه برای ایجاد کیفیت در مراحل تولید، دچار خسارت و ضایع شدن مواد بسیاری خواهیم شد. این امر به خصوص در مورد صنعت کابل، با توجه به گران بودن مواد اولیه آن، بسیار مهم است. هزینه های ایجاد شده برای سازندگان کابل به دلیل عدم رعایت استانداردها، برای ایجاد کیفیت مورد نیاز به شرح زیر خواهند بود

هزینه آشکار و پنهان محصولات غیر مرغوب (ضایعات) در روند تولید. (ضایعات پنهان نظیر؛ مصرف اضافی مواد به علت عدم کنترل دقیق ضخامت و قطرها) هزینه کابلهای معیوب کشف شده در داخل کارخانه قبل از تحویل به مشتری: اکثر این اشکال ها در آزمون و بازرسیهای نهایی مشخص می شوند. (کابل های اتصالی و قطعی دار) • هزینه های کابل های معیوب کشف شده پس از تحویل به مشتری این هزینه ها علاوه بر ایجاد شهرت بد برای سازنده، از نظر قیمت نیز سنگین و شامل موارد زیر می شوند

  • هزینه های جمع آوری کابل (هنگامی که کابل نصب شده)
  • هزینه حمل کابل به کارخانه (عودت کابل)
  • هزینه های جبران کابل (شامل ساخت کابل جدید، هزینه حمل، هزینه پیمان کار نصب و…)

این هزینه ها حداقل هزینه هایی است که تحویل یک کابل معیوب( دانسته یا ندانسته) برای سازنده به بار می آورد. در بعضی مواقع که کابل در تأسیسات در حال کار دچار مشکل شود، احتمالا خسارات بیشتری از قبیل؛ هزینه توقف تأسیسات، هزینه ایجاد شده توسط محصولات ضایع ش ده و حتی هزینه های جانی مورد ادعای مشتری تحمیل خواهد نمود.

مهم ترین و غیرقابل محاسبه ترین خسارات ساخت کابل با کیفیت نازل، از دست دادن بازار در بلندمدت و به فروش نرفتن محصولات است. این مسئله می تواند به ورشکسته شدن شرکت سازنده ختم شود. به علت ایجاد هزینه های سنگین، سازندگان کابل، به ناچار باید هزینه های ایجاد حداقل کیفیت لازم (حداقل های استاندارد) را بپذیرند.

این هزینه ها به شرح زیر است:
  • هزینه ایجاد آزمایشگاههای موردنیاز و هزینه پرسنل کنترل کیفیت و آموزش آنها
  • هزینه های بازرسی مواد اولیه، کابل های نیمه ساخته (فرآیند تولید) و کابل های ساخته شده
  • هزینه های آموزش سایر پرسنل و ایجاد سازمان های مدیریت کیفی (نظیر مدیریت کیفیت فراگیر که در نوشتارهای بعدی راجع به آن توضیح داده خواهد شد.)

با ایجاد سیستم های کنترل کیفی حتی در س طحی نازل در همان ابتدا، س ریعا بسیاری از هزینه های ضایعات صرفه جویی خواهند شد. ولی، هر چه س طح کیفی افزایش یابد، به همان نسبت اولیه صرفه جویی حاصل نخواهد شد. از آنجا که، ایجاد کیفیت هیچ پایانی ندارد، هزینه های ایجاد ش ده هم می تواند بی نهایت باشد. لذا مثل هر مسئله مهندسی دیگری می بایست نقطه سر به سر (اپتیمم) را به دست آورد.

در شکل ۱، منحنی هزینه تحمیل شده توسط کابلهای معیوب برحسب درصد آنها، نسبت به کابلهای سالم (استاندارد) رسم شده است . از طرف دیگر، منحنی هزینه ایجاد سیستم های ارتقاء کیفی برحسب درصد محصولات استاندارد را مشاهده می کنید.

منحنی های هزینه فایده.

منحنی های هزینه / فایده

همانطوری که در این منحنیها دیده می شود، با کاهش کیفیت، هزینه کابل های معیوب، با یک شیب تند افزایش یافته و با افزایش درصد کابل های با کیفیت سریعا کاهش می یابد و به سمت صفر می رود. | برعکس با صرف کمی هزینه، درصد کابلهای معیوب کم میشود اصل پارتو) ولی، با کاهش نسبی کابل های معیوب این روند کند و کندتر می شود، به طوریکه، برای رسیدن به محصول بدون عیب در صنعت کابل، هزینه های ایجاد شده بی نهایت می شود. محل تلاقی این دو منحنی نقطه سربه سر (اپتیمم) است. در این نقطه، هزینه ایجاد سیستمهای کیفی، برابر هزینه های تحمیل شده از طرف کابلهای معیوب میشود. صرف بیشتر هزینه، برای رسیدن به نقطه بالاتر کیفیت و کم شدن کابل های معیوب از نظر اقتصادی بیش از فایده آن می شود. البته، هزینه های ایجاد سیستم کیفیت، تابعی از روشها و نحوه مدیریت است. صرف هزینه، صرفا باعث ایجاد کیفیت نمی شود، بلکه باید روشهای مؤثر ایجاد کیفیت نیز بکار گرفته شود. تجربه بشر و تلاش های انجام ش ده او تاکنون توانسته به درجه های بالایی از این نوع مدیریت دست یابد که تحت مقوله های «مدیریت کیفیت فراگیر (Total Quality Management (TQM، مورد بحث می باشد.

منبع: انجمن کارفرمایی تولید کنندگان سیم و کابل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *