دانش نامه تجهیزساختمان

انواع کلید و پریز و بررسی تفاوت مدل های جدید و قدیمی آن

انواع کلید و پریز و بررسی تفاوت ها

نیاز به روشنایی یکی از اساسی ترین نیازهای بشر امروز است. در کنار خود نور و روشنایی ابزارهای دسترسی به روشنایی هم از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. قابل دسترس ترین و آشناترین وسیله انتقال برق به محیط کلید و پریز است که بدون این دو قطعه به ظاهر ساده ما انقدرها راحت نمی توانستیم به راحتی جریان برق و روشنایی را وارد محیط خود کنیم. کلید و پریزها علاوه بر راحت کردن استفاده از جریان برق، ایمنی را در هنگام استفاده تا حد زیادی افزایش می دهند. فرض کنید بدون وجود کلید و پریز بخواهید وسیله ای را به جریان برق وصل کنید!

انواع مختلف کلید و پریز

دیروز تا امروز

کلیدوپریزها از دیروز تا امروز تغییرات زیادی کرده اند. در گذشته کلید پریزها تنها از لحاظ ظاهری تفاوت خیلی کمی با هم داشتند ولی امروزه وقتی برای خرید محصولات روشنایی به بازار می روید با تنوع عجیبی از انواع کلید و پریز چه در ظاهر و چه در عملکرد مواجه می شوید. کلید و پریزهای قدیمی بیشتر از نوع تخت و پلاستیکی در رنگهای محدود بودند ولی امروزه یکی از نکات مهم در طراحی داخلی انتخاب مدل این ابزار روشنایی ساده است.

کلید و پریز

تفاوت مدل های جدید و قدیمی

کلید و پریزهای جدید نسبت به مدل های قدیمی تر نصب راحت تری دارند و عموما با استفاده از پیچ و مهره بر روی دیوار نصب می شوند. این مدل ها به وسیله ۲ عدد چنگک وارد دیوار می شوند و به راحتی در عمق دیوار قرار میگیرند سپس با سفت کردن پیچ، کلید و پریز سر جای خود قرار ثابت می شود. این کلید و پریزها طبق نقشه های دقیق برقی جایگذاری و نصب می شوند.

کلید و پریز درگذشته فقط یک کاربرد داشت و آن هم قطع و وصل جریان برق بود ولی امروزه کلید و پریز ها چند کاربرده هستند. پریزهای یک فیش به دو فیش تبدیل شده اند و می توانند به ورودی های دیگر هم تبدیل شوند.

امکان نصب فلش مموری

ببعضی از مدل ها امکان نصب فلش مموری را هم به شما می دهند که بتوانید با استفاده از سیستم صوتی و تصویری تعبیه شده موزیک و یا فیلم و … ببینید.

سطح ایمنی بالاتر

کلید و پریزهای جدید نسبت به مدل های قدیمی تر سطح ایمنی بالاتری دارند. در ساخت بدنه آنها از پلی کربنات برای جلوگیری از اشتعال استفاده شده است. در مدل های کریستال بر پلی کربنات از شیشه و یا پلکسی در بدنه هم استفاده می شود و ضمنأ دارای حلقه ای فنری در گلوگاه سوراخ های پریز هستند که باعث جهت جلوگیری از تغییر شکل محل ورود دوشاخه و ایجاد جرقه و احتراق می شود. همچنین در قسمت داخلی این پریز ها یک درپوش پلاستیکی شیشه ای برای جلوگیری از خطر برق گرفتی قرار دارد که نصاب بدون استرس و با خیال راحت بتواند پریزها را نصب نماید.

اشکال ظاهری

از نظر شکل و شمایل ظاهری کلیدهای جدید به صورت مربع، مستطیل و دایره ای طراحی شده اند. در بعضی نمونه ها در کنار پل متحرک کلید هم طرح یا رنگ خاصی استفاده می شود که می تواند با کاغذ دیواری و یا دکوراسیون محیط متناسب شود.

رنگ بندی

کلید و پریز جدید بر خلاف گذشته رنگ بندی متنوعی دارند و فقط دررنگ های سفید و کرم تولید نمی شوند و همچنین علاوه بر زیبایی نیز دارای جنس پلاستیکی مرغوبی هستند که به مروز زمان تغییر رنگ نمی دهند و امکان شکستن آنها در هنگام نصب خیلی کم است.

نمونه ای کلید و پریزهای مدرن

کلید پریز برق تک قطبی

کلید نوع تک پل یکی از مدل های محبوب پریز است شاید یکی از دلایل محبوبیت آن  سادگی این نوع کلید ها باشد که تنها با فشردن یک دکمه به راحتی می توان نور محل خاص را روشن و یا خاموش نمود.  این کلیدهای تک پل مکانیزم ساده ای دارند که حتما در دوران ابتدایی و در درس علوم با ساختن مدار الکتریکی آن را تجربه کرده اید. این کلید پریز تک پل همان پروژه علوم ابتدایی شماست. کلیدهای خاموش و روشن در واقع بر سر راه جریان قرار دارند.

کلید پریز دو قطبی

کلید و پریز دو پل برای روشن و خاموش کردن دو لامپ مورد استفاده قرار میگیرد. داخل این مدل پریز ۳ پیج برای اتصال به سیم ها وجود دارد. یکی از آنها از جنس مس می باشد تا در هنگام سیم کشی بتوانیم سیم وروردی فاز به کلید و پریز را تشخیص دهید در این مدل از یک سیم نول مشترک استفاده شده است که  مشترک بودن سیم نول برای لامپ ها می تواند باعث صرفه جویی در مصرف برق شود. توجه داشته باشید می توانید از کلید پریز برق دو پل برای روشن با خاموش کردن همزمان چند لامپ نیز استفاده نمایید.

کلیدهای سه و یا چهار قطبی (سه پل و چهار پل)

این کلید ها دارای دارای چند کلید برای خاموش و روشن کردن نقاط مختلفی از سیستم های روشنایی خانه هستند. از مزایای استفاده از این کلید ها می توان به  جمع و جور بودن آنها اشاره کرد که از پراکندگی کلید ها تا حد امکان جلوگیری می نماید. مدل های کلید های جدید سه پل و چهار پل در این روزها با طراحی مدرن در بازار موجود هستند و طرفداران بسیاری را نیز دارند.

کلید و پریز های مدرن

شاید تا به امروز کلیدهای چشمی را دیده باشید این کلید ها با حرکت دادن دست روبروی چشمی کوچک کلید برق روشن می شوند.

یکی دیگر از محصولات پر طرفدار کلیدهایی هستند که عبور افراد را تشخیص می دهند و چراغ به صورت خودکار خاموش و روشن می شود. این کلیدها تاثیر زیادی در صرفه جویی مصرف برق دارند.

از دیگر قابلیت های این کلید ها توانایی تنظیم نور است، این کلیدهای هوشمند میزان نور فضا را تشخیص داده و آن را با محیط تنظیم می کنند. این کلیدها قابلیت تنظیم نور را نسبت به دما نیز دارند و با سنجیدن آن و در صورت افزایش دما نور را کم می کنند تا دما کاهش یابد.

اگر ترجیح می دهید نور در همه جای اتاق شما یکسان نباشد و بتوانید نور را به صورت دلخواه خود تنظیم کنید حتما این مدل از کلید و پریزهای مدرن را امتحان کنید. این کلید و پریز به این صورت تنظیم می شود که روی هر کلید برای یک اتاق قسمت های مشخصی را می توانید تعریف کنید؛ مثلا یک کلید چهار بخشی که یک قسمت آن به چراغ بالای تخت مربوط می شود یک قسمت آن چراغ بالای در ورودی و….

کلید پریز های چشمی

محصولات مرتبط :

ما را در اینستاگرام دنبال کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *