عمومی

USB Type-C چیست؟

type c

USB Type-C چیست؟

USB مخفف “Universal Serial Bus” است. این نام به این دلیل بود که مهندسان احساس می کردند که جایگزین سایر کانکتورهای موجود در بازار می شود تا به یک کانکتور جهانی تبدیل شود. در این مقاله به بررسی Type-C می پردازیم.

متأسفانه، همه چیز به این خوبی پیش نرفت. در طول سال‌ها، چندین نوع USB تولید ظاهر شده است، از جمله mini-USB و micro-USB.

و سبک اصلی اتصال USB، به نام USB-A، به طرز بدنامی دارای نقص است. تقریباً اما نه کاملاً متقارن، متصل کردن صحیح آن در اولین تلاش بسیار دشوار است. اکنون USB-C آخرین نسخه استاندارد USB است. اما بر خلاف بقیه، USB-C  به اندازه کافی خوب و کاربردی می باشد. در اینجا آنچه باید در مورد USB-C بدانید، را با هم بررسی می کنیم.

کانکتور USB-C بلافاصله قابل تشخیص است، زیرا برخلاف USB-A قدیمی، شکلی بیضی دارد – مستطیلی که گوشه های آن به صورت منحنی صاف شده است. کاملاً متقارن است، بنابراین امکان  اتصال نادرست آن وجود ندارد.

علاوه بر این، USB-C به اندازه‌ای باریک است که می‌تواند بدون مشکل روی گوشی‌ها قرار بگیرد. این بدان معنی است که می تواند یک رابط استاندارد برای رایانه ها و تلفن ها و همچنین دستگاه های دیگر مانند کنسول های بازی باشد.

برخی از دستگاه‌های محبوبی که از کابل‌های USB-C استفاده می‌کنند عبارتند از Nintendo Switch، MacBook Pro و Samsung Galaxy.

کانکتورهای USB-C سریع ترین هستند — با راه اندازی مناسب
از کانکتورهای USB-C می توان برای انتقال داده، برق و حتی تصویر و صدا استفاده کرد.

با این حال، سرعت عملکرد آن بستگی به چیزی دارد که آن را به آن متصل می کنید.

دستگاه های مختلف دارای انواع مختلفی از پورت های USB هستند. اینها به طور کلی به سه نوع تقسیم می شوند: USB 3.1، USB 3.2، و Thunderbolt 3 (که دومی عمدتاً در رایانه های اپل یافت می شود). با بررسی دفترچه راهنمای دستگاه یا تماس با سازنده، می توانید نوع خود را ببینید.

به طور پیش فرض، کابل USB-C متصل به پورت USB 3.1 می تواند ۱۰ گیگابایت داده در ثانیه انتقال دهد. اتصال به پورت ۳.۲ شما را ۲۰ گیگابایت در ثانیه می رساند. و پورت‌های Thunderbolt 3 به کابل‌های USB-C اجازه می‌دهند تا ۴۰ گیگابایت در ثانیه را حمل کنند.

این بسیار سریعتر از هر نوع دیگر کانکتور USB است.

کابل‌های USB-C همچنین برای انتقال نیرو استفاده می‌شوند – معمولاً برای شارژ دستگاه‌های قابل حمل، تلفن‌های هوشمند، لپ‌تاپ‌ها و حتی دوربین‌های امنیتی استفاده می‌شوند.

یک کانکتور استاندارد USB-C می تواند ۲.۵ وات برق ارائه دهد که مانند اکثر کانکتورهای USB-A است. اما بسیاری از دستگاه‌ها از پروتکلی به نام Power Delivery (PD) استفاده می‌کنند که به کابل USB-C اجازه می‌دهد تا ۱۰۰ وات را تحویل دهد.

کابل‌های PD می‌توانند لپ‌تاپ‌ها و سایر دستگاه‌های با وات بالا را شارژ کنند، چیزی که برای استانداردهای قدیمی USB غیرممکن است.

به طور خلاصه: کابل‌های USB-C بسیار بهتر از انواع دیگر کابل‌های USB هستند. با گذشت زمان، دستگاه های بیشتری شروع به استفاده از USB-C خواهند کرد.

 

انواع USB توضیح داده شده است.اصطلاح “نوع USB” می تواند به سه معنی متفاوت باشد:

کانکتورهای انتهای یک کابل USB. پورت هایی که کابل به آنها وصل می شود.خود کابل (و گاهی اوقات این دو نوع در نام خود دارد)
در مورد ۱ و ۲، نوع شکل فیزیکی کانکتورها یا پورت ها را توصیف می کند.

این کابل به دو پورت متصل می شود که این شکل ها را دارند:

 

USB Type-C

 

 Type-A

اگرچه یک کابل دارای دو کانکتور با شکل متفاوت است، اما نام هر کانکتوری که USB Type-A نیست را می‌گیرد. این به این دلیل است که USB Type-A رایج ترین پورت و کانکتور USB است.

به عنوان مثال، این کابل یک کابل USB Type-C در نظر گرفته می شود.

انواع کابل USB با جزئیات بیشتر در زیر توضیح داده شده است.

انواع کانکتور USB

کانکتورهای USB گاهی اوقات به عنوان کانکتورهای “نر” نامیده می شوند، زیرا به یک پورت “زن” متصل می شوند.

انواع مختلف کانکتور – که با نسخه USB نشان داده شده است – به شرح زیر است.

USB 2.0

Type-A

usb-B

 

Type-B Mini

 

-B Micro

USB 3.0

Type-A

usb-B

 

Type-C

 

B Micro

 

USB TYPE-C برای چه مواردی استفاده می شود؟

این محصول معمولا در اکثر دستگاه‌هایی که روزانه از آنها استفاده می‌کنیم استفاده نشده است. در حال حاضر، فقط می‌توانید USB Type-C را در رایانه‌های مک‌بوک اپل، برخی کروم‌بوک‌ها و سایر مدل‌های جدید لپ‌تاپ و برخی درایوهای فلش بیابید. همچنین در کنسول بازی نینتندو سوییچ استفاده می شود.

آیا لپ تاپ من USB TYPE-C دارد؟

اگر مک بوک اپل باشد، احتمالش بیشتر است. اگر یک کروم بوک یا یک مدل به‌روز است که توسط سازنده دیگری ساخته شده است، احتمالاً.

فهمیدن آن به اندازه کافی آسان است – آیا لپ‌تاپ شما پورتی به این شکل دارد؟

 

البته توجه داشته باشید: لپ تاپ شما ممکن است یک پورت USB نوع C داشته باشد، اما ممکن است نتواند از طریق آن شارژ شود. مک‌بوک‌ها می‌توانند، اما رایانه‌های دیگر ممکن است فقط با شارژر خودشان شارژ شوند. کتابچه راهنمای همراه رایانه شما باید به شما بگوید که آیا این امکان پذیر است یا می توانید وب سایت سازنده را بررسی کنید.

 

 

 

 

آیا مک من USB TYPE-C دارد؟

بستگی به مدل داره مدل‌های مک زیر دارای پورت‌های Thunderbolt 3 هستند که از USB Type-C پشتیبانی می‌کنند.

آی مک پرو
مدل های iMac 2017
مک مینی (۲۰۱۸)
مک بوک پرو (۲۰۱۶ یا جدیدتر)
مک بوک ایر (رتینا، ۱۳ اینچی، ۲۰۱۸)
اگر مک بوک شما فقط یک پورت دارد، این پورت USB نوع C است.

چگونه یک دستگاه USB TYPE-C را به رایانه وصل کنم؟

ابتدا، بررسی کنید که رایانه شما دارای پورت USB Type-C است—همه آنها اینطور نیستند! در این صورت، می توانید یک دستگاه USB Type-C را با استفاده از کابل USB Type-C به USB Type-A یا کابل USB Type-C به USB Type-C به آن متصل کنید.

چگونه تفاوت بین USB TYPE-C و MICRO-USB را تشخیص می دهید؟

این کانکتورها دارای برخی تفاوت های فیزیکی هستند که به شما امکان می دهد آنها را از هم جدا کنید.

USB Type-C یک دوشاخه مستطیلی شکل دارد و کمی بزرگتر از Micro-USB است. می توان آن را از هر طرف به سمت بالا وارد کرد.

 

آیا می توانید یک دستگاه USB TYPE-C را با یک شارژر میکرو USB شارژ کنید؟

بله، اما به یک آداپتور مخصوص نیاز دارید. USB Type-C و Micro-USB (B Micro) یکسان نیستند و به تنهایی با پورت های یکدیگر مناسب نیستند.

به دنبال آداپتور USB Type-C به Micro-USB باشید. این یک کانکتور USB نوع C دارد که به دستگاه شما وصل می شود و یک پورت Micro-USB که شارژر را به آن وصل می کنید.

آیا USB TYPE-C با MINI-USB کار می کند؟

آره.

پورت‌های Mini-USB معمولاً در دستگاه‌های جانبی USB On-The-Go (OTG) مانند تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها یافت می‌شوند تا بتوانند به عنوان دستگاه میزبان عمل کنند.

با کابل USB Type-C به Mini-USB، می‌توانید این دستگاه‌ها را به هر رایانه مجهز به درگاه USB Type-C (یا Thunderbolt) متصل کنید، خواه برای شارژ دستگاه یا انتقال داده باشد.

USB 3.1 TYPE-C چیست؟ USB 3.0 TYPE-C چیست؟

این یک کانکتور یا پورت USB نوع C است که با USB 3.1 یا USB 3.0 سازگار است.

اطلاعات بیشتر در مورد آن نسخه های USB را در این صفحه بخوانید.

آیا تایپ سی مانند تاندربولت است؟

اگرچه USB و Thunderbolt زمانی استانداردهای رقیب بودند، آخرین نسخه Thunderbolt (Thunderbolt 3) تغییر کرد و شکل مشابه USB Type-C و بسیاری از قابلیت های آن را به خود گرفت.

این بدان معناست که هر پورت Thunderbolt 3 به عنوان یک درگاه USB Type-C و هر کابل Thunderbolt 3 به عنوان یک کابل USB Type-C کار می کند.

هر دستگاه تایپ سی که به پورت Thunderbolt 3 وصل شده باشد به طور معمول کار می کند، اما دستگاه های Thunderbolt 3 اگر به پورت USB Type-C وصل شوند کار نمی کنند.

آیا برگشت پذیر است؟

آره. کانکتور به گونه ای طراحی شده است که می توان آن را به هر دو طرف وصل کرد.

 

نسخه استاندارد سرعت انتقال نام سرعت انتقال

یو اس بی ۱.۱ سرعت کم
۱.۵ مگابیت بر ثانیه

یو اس بی ۱.۱ با سرعت کامل ۱۲ مگابیت بر ثانیه
USB 2.0 پرسرعت ۴۸۰ مگابیت بر ثانیه
USB 3.0 SuperSpeed ​​۵ گیگابیت بر ثانیه
USB 3.1 Gen 1 SuperSpeed ​​۵ Gbps
USB 3.1 Gen 2 SuperSpeed ​​Plus 10 گیگابیت بر ثانیه
USB 3.2 Gen 2 2×2 SuperSpeed ​​”۲ در ۲″ ۲۰ گیگابیت بر ثانیه
Thunderbolt 3 Thunderbolt 3 40 Gbps
USB4 DisplayPort 2.0 / Thunderbolt 3 80 Gbps