دانش نامه تجهیزساختمان

هوشمندسازی ساختمان به چه معنا است؟

هوشمندسازی ساختمان به چه معنا است؟

هوشمندسازی ساختمان کنترل متمرکز خودکار گرمای ساختمان، تهویه هوا، روشنایی و سایر سیستم‌ها از طریق یک سیستم مدیریت ساختمان یا سیستم اتوماسیون ساختمان (BAS) است. کنترل این سیستم، متمرکز است؛ به این معنی که از تعداد کمی از ایستگاه‌های واقع در سراسر ساختمان، قابل کنترل و تنظیم هستند. اهداف هوشمندسازی ساختمان، بهبود راحتی ساکنان و فراهم آوردن یک محیط راحت و مداوم، بهره برداری کارآمد از سیستم‌های ساختمان، کاهش مصرف انرژی و هزینه‌های عملیاتی و بهبود چرخه عمر لوله‌های آب است.

سیستم هوشمندسازی ساختمان (BAS) یک سیستم هوشمند از لحاظ سخت افزاری و نرم افزاری است که سیستم گرمایش، تهویه و تهویه هوای مطبوع، روشنایی، امنیت و سایر سیستم‌ها را برای برقراری ارتباط بر روی یک بستر واحد، متصل می کند. به این ترتیب سیستم هوشمندسازی ساختمان اطلاعات مهمی در مورد عملکرد عملیاتی یک ساختمان و همچنین افزایش ایمنی و راحتی سرنشینان به شما ارائه می دهد.

هوشمندسازی ساختمان نمونه‌ای از یک سیستم کنترلِ توزیع شده است شبکه رایانه‌ای وسایل الکترونیکی که برای نظارت و کنترل ایمنی مکانیکی، امنیتی، آتش سوزی و سیل، روشنایی (خصوصاً روشنایی اضطراری) و کنترل رطوبت و تهویه در یک ساختمان طراحی شده اند.

کارآیی هوشمندسازی ساختمان

هوشمندسازی ساختمان باعث حفظ آب و هوای ساختمان در یک محدوده مشخص شده، نور را به اتاق‌ها بر اساس برنامه وصل می کند، نظارت بر عملکرد و خرابی دستگاه‌ها در کلیه سیستم‌ها فراهم می کند و آلارم عملکردی را برای کارکنان تعمیر و نگهداری ساختمان فراهم می کند. هوشمندسازی باید در مقایسه با یک ساختمان بدون کنترل، انرژی و هزینه‌های ساختمان را کاهش دهد. بنابراین در صورت وجود هزینه اولیه، این هزینه بعدها جبران خواهد شد. بیشتر ساختمان‌های تجاری، نهادی و صنعتی که بعد از سال ۲۰۰۰ ساخته شده اند دارای سیستم هوشمندسازی ساختمان هستند. بسیاری از ساختمان‌های قدیمی با یک هوشمندسازی جدید احداث شده‌اند، که معمولاً از طریق صرفه جویی در مصرف انرژی و بیمه و سایر پس اندازهای مرتبط با تعمیر و نگهداری و پیشگیری از نقص پیش بینی می شود.

بنایی که توسط یک BAS کنترل می شود، اغلب به عنوان یک ساختمان هوشمند، یا (در صورت اقامت) “خانه هوشمند” خوانده می شود. تقریباً تمام ساختمان‌های سبز چند طبقه، طراحی شده اند تا یک سیستم هوشمندسازی ساختمان خصوصیات انرژی، هوا و آب را حفظ کند. کاربران تجاری، صنعتی، نظامی و سایر کاربران نهادی اکنون از سیستم‌هایی استفاده می کنند که بیشتر از لحاظ مقیاس با سیستم خانه متفاوت است.

یک سیستم هوشمندسازی ساختمان (BAS) همه چیز را از روشنایی گرفته تا زنگ‌های امنیتی در یک سیستم واحد که درون یک دفتر یا ساختمان کار می کند، ترکیب می کند. این سیستم متمرکز از اتوماسیون کنترل شده رایانه‌ای برای مدیریت عملکرد کلیه مؤلفه‌های مختلف موجود در BAS استفاده می کند. BAS هنگامی که با سنسورها و سایر فن آوری‌های هوشمندسازی ترکیب شود، می تواند نیاز به کنترل انسان بر روی سیستم‌های مختلف فضایی را از بین ببرد.

روشنایی در هوشمندسازی ساختمان

 

[typed string0=”نورپردازی را می توان با استفاده از سیستم هوشمندسازی ساختمان یا سیستم کنترل روشنایی بر اساس زمان روز یا سنسور اشغال، سنسورها و تایمرها روشن یا خاموش یا روشن کرد. یک نمونه بارز روشن کردن چراغ‌ها در یک فضا، به مدت نیم ساعت از زمان آخرین روشنایی است. یک فوتوسل که در خارج از ساختمان قرار گرفته است می تواند تاریکی و زمان روز را حس کند و در دفاتر بیرونی و پارکینگ چراغ را تنظیم کند.” string1=”Second sentence” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”40″ backDelay=”500″]

هواگیرها در هوشمندسازی ساختمان

بیشتر هواگیرها در سیستم هوشمندسازی ساختمان هوای برگشتی و هوای خارج را با هم مخلوط می کنند، بنابراین نیاز به تهویه دما / رطوبت کمتر وجود دارد. این کار با استفاده از آب گر یا کمتر سر شده، موجب صرفه جویی در هزینه می شود. برای حفظ هوای ساختمان برخی از هوای بیرون لازم است.

سنسورهای دمای آنالوگ یا دیجیتال هوشمندسازی ساختمان، ممکن است در فضا یا اتاق قرار بگیرند؛ مجاری هوای بازگشت و تأمین و گاهی اوقات هوای خارجی. محرک‌ها روی شیرآلات آب داغ و سرد، هوای بیرون قرار گرفته و تعدیل کننده هوای بازگشتی را نشان می دهند. فن منبع تغذیه براساس زمان روز، دما، فشارهای ساختمان و یا ترکیب آن‌ها شروع و متوقف می شود.

امنیت اطلاعات هوشمندسازی ساختمان

با افزایش طیف وسیعی از قابلیت‌ها و ارتباط سیستم هوشمندسازی ساختمان با اینترنت، این سیستم‌ها بارها و بارها آسیب پذیر بوده‌اند و به هکرها و مجرمان سایبری اجازه می دادند که به اجزای خود حمله کنند. ساختمان‌ها را می توان برای جلوگیری از سوء استفاده هکرها امن کرد. سنسورها امکان نظارت (مانند نظارت بر حرکات کارمندان یا فعالیت‌های ساکنان) را فراهم می کنند در حالی که محرک‌ها اجازه انجام اقدامات در ساختمان‌ها (مانند باز کردن درها یا پنجره‌ها برای متجاوزان) را می دهند.

منیع : اتاق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *