گزارشگر تجهیزساختمان

ریسه نوری و انواع آن

ریسه نوری و انواع آن

تعریف ریسه نوری

ریسه نوری در واقع باندهای نواری یا سیمی با سایزهای مختلف مجهز به دیودهای روشنایی ال ای دی و اس ام دی با چینش متوالی و ترکیب رنگ های زیبا و متنوع روی نوار، که در کل مجموعه ای لوکس یا خوش جلوه را تشکیل می دهند. محبوبیت ریسه نوری و انواع آن به مرور زمان و با افزایش توجهات به سبک های زیبایی و لوکس سازی نمای داخلی و خارجی ساختمان ها و سالن ها، بالا رفته است.

در گذشته ریسه های نوری به شکلی ساده تر و با ترکیب سیم برق مقاوم و تعدادی لامپ با محفظه پلاستیکی ساخته می شد، ولی امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ساخت منابع نوری کوچکتر، بجای لامپ های ماکروسکوپیک، از دیودهای نوری میکروسکوپیک ال ای دی و اس ام دی کم مصرف استفاده می شود.

ساختار ریسه نوری

 1. باند نواری یا سیم: این وسیله برای چینش دیودهای ال ای دی یا اس ام دی روی آن به کار می رود و در صورت سیمی بودن، به آن ریسه سوزنی نیز می گویند
 2. چیپ های ال ای دی یا اس ام دی: دیودهای ال ای دی و اس ام دی با طراحی ها و رنگ های خروجی متنوع، در واقع اصلی ترین قسمت ریسه نوری می باشند.
 3. کیت یا فلاشر: قابلیت رقص نور و نورپردازی های مختلف با وجود این وسیله فراهم می شود و می توان نور خروجی از ریسه را به صورت دلخواه و شکل های متنوع تنظیم کرد.
 4. درایو مبدل: این درایو حاوی دیود مقاومتی و یکسو ساز بوده و برق AC 220 ولتی شهری را به برق DC ولتاژ پایین برای تأمین جریان الکتریکی ال ای دی های ریسه تبدیل می کند.
 5. رابط یا سوکت ریسه: پایانه ریسه ها مجهز به سوکت برای اتصال به همدیگر و کانکت به برق مورد نیاز می باشد.
ریسه نوری و انواع آن

ریسه نوری

انواع ریسه های نوری بر اساس مشخصات ظاهری

اهمیت فهم ریسه نوری و انواع آن در قابلیت تنوع طراحی و ساخت بالای این وسیله جهت لوکس سازی و شیک سازی هرچه بیشتر نمای داخلی و خارجی ساختمان ها و سالن ها بوده و از لحاظ شکل ظاهری به موارد زیر تقسیم بندی می شود:

 1. ریسه های نوری شلنگی

سطح مقطع این نوع ریسه به شکل دایره ای و گرد بوده و جنس آن از ترموپلاست پلی وینیل استات یا همان PVC می باشد. تنظیمات این وسیله به صورت دستی یا با ریموت یا کنترلر از راه دور انجام شده و هر دو لامپ های اس ام دی و ال ای دی جهت نورپردازی این نوع ریسه به کار می روند.

 1. ریسه های نوری نئون فلکسی

عمده ترین خاصیت این نوع ریسه نوری، نور خروجی یکنواخت و یکدست بدون نمایش نقطه ای می باشد و اغلب برای تابلوهای تبلیغاتی و تزئینی مؤسسات تجاری و فروشگاه ها به کار می روند.

 1. ریسه های نوری نواری

این نوع ریسه به صورت بسته ای یا توپی در بازار به فروش می رسد و دارای عرض باریک و نازکی بوده و به دو صورت ال ای دی و اس ام دی طراحی می شود. این ریسه نوری دارای کاربرد بسیار بالا در جشن ها و ابزارهای ساختمانی نور مخفی و سالن ها به کار می رود و مجهز به ریموت جهت کنترل از راه دور نورپردازی و روشنایی ریسه می باشد.  

ریسه نوری و انواع آن

ریسه نوری

انواع ریسه ها بر اساس نوع کاربرد آن ها

 1. ریسه های نوری برای زیباسازی ساختمان

این نوع ریسه های نوری جهت لوکس سازی و شیک کردن نمای داخلی ساختمان ها به عنوان نور مخفی، از جمله قوس ها و سقف های حاوی معماری های مختلف، و همچنین، زیر پله ها یا کنار نرده ها، نمای خارجی ساختمان ها با محافظ عایق قوی و ماندگاری بالا به کار می روند.

 1. ریسه های نوری مناسب تزئینات

این نوع ریسه های نوری، به منظور زیبا سازی و ایجاد نورپردازی های متنوع در سالن ها یا باغ های برگزاری مراسم عروسی و جشن ها به کار می روند.

مزایای ریسه های نوری

از مزایای ریسه نوری و انواع آن در شکل بندی و طرح های مختلف به عنوان محصولی با کیفیت از تولیدات شرکت تجهیز ساختمان، علاوه بر قابلیت تزئینی بالا، دارای فواید اقتصادی و عملکردی نیز می باشد که عبارتند از:

 1. دارای انعطاف پذیری بالا و قابل نصب در هر جایی
 2. دارای مصرف انرژی بسیار پایین
 3. دارای تنوع رنگ بالا و ترکیب رنگ های زیبا
 4. دارای مقاومت و ماندگاری بالا در برابر عوامل جوی
 5. بدون تولید گرما یا حرارت خاص
 6. بازده نوری و رقص نور بالا
 7. مجهز به ریموت کنترل از راه دور

معرفی کاربرد ریسه های نوری

ریسه های نواری

عمده کاربرد ریسه های نوری در شیک سازی، روشنایی و نورپردازی نمای داخلی و خارجی ساختمان ها می باشد. ریسه های نواری دارای طرح های باندی شکل یا فرم روبانی با چینش منظم دیودهای ال ای دی  یا اس ام دی بر روی خود هستند که در متراژها و سایزهای طولی مختلف طراحی می شوند و از عرض یا پهنای باریکی برخوردار بوده و به دلیل ساختاری شیک و ظریف در صنف های مختلف تجاری، تفریحی، مسکونی و اداری به کار می روند. این ریسه ها مجهز به ریموت کنترل و همچنین، فلاشر جهت روشن خاموش کردن و تنظیم نورپردازی آن از راه دور بوده و به دلیل انعطاف پذیری بالا در هر جایی با هر اندازه قابل استفاده می باشد.

کاربرد ریسه های نواری

از کاربردهای اصلی ریسه نواری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. در دکوراسیون اتاق های نشیمن، پرو و خواب
 2. در زیر راه پله ها و کناره نرده های ساختمان ها
 3. در سالن ها یا باغ های برگزاری جشن ها و مراسمات عروسی و تولد به عنوان وسیله تزئینی و جهت نورپردازی ها یا رقص نورهای زیبا
 4. برای روشنایی منازل و نمای داخلی و خارجی ساختمان ها به عنوان نور مخفی
 5. برای روشنایی و شیک سازی ورودی هتل ها و رستوران ها

 

ریسه های شلنگی

ریسه های شلنگی همان طور که از نام آن پیداست، دارای سطح مقطع دایروی یا گرد بوده و به صورت های متنوعی، از جمله اس ام دی، ال ای دی، نئون فلکسی و معمولی طراحی می شوند. نمونه های جدید این ریسه ها که به دلیل بکارگیری ترکیب دیودهای اس ام دی و ال ای دی و چینش آن ها در کنار هم، نورهایی با رنگ های متنوع تولید می شود، توسط شرکت تجهیز ساختمان طراحی شده و دارای محبوبیت بالایی در میان متقاضیان تجهیزات مدرن می باشد. در ضمن، تنوع بالای کاربرد ریسه های نوری شلنگی شکل، به دلیل طرح حلقوی و قابلیت خم شدگی بالا، از آن در محیط های تفریحی، بخصوص پارک ها و رستوران های سنتی زیاد استفاده می شود.

کاربرد ریسه های شیلنگی

کاربردهای اصلی ریسه های شلنگی عبارتند از:

 1. کنج های ساختمان و داخل طرح های معماری مختلف با ابزارهای گچی متنوع
 2. روشنایی سقف ها و دیوارهای خانه
 3. دکورهای کافه ها و رستوران ها جهت جلب توجه مشتری به منوهای غذایی و نوشیدنی ها
 4. در قفسه های فروشگاه ها و مغازه ها جهت جلوه برجسته کالاها و محصولات
 5. در کابینت ها و اوپن آشپزخانه ها و سرویس ها

 

ریسه های نئون فلکسی

ریسه های نئون فلکسی یکی از پرکاربردترین و مقاوم ترین ریسه های نوری در صنف های مختلف بوده و با خروجی نور یکنواخت و یکدست بدون نمایش نقطه ای، باعث رفتار منحصر به فرد و تمایز آن از سایر ریسه ها می شود. اصلی ترین کاربرد ریسه های نوری نئون فلکسی، به عنوان محصول با کیفیت شرکت تجهیز ساختمان، در طراحی شکل یا نوشته ای خاص برای تابلوهای تبلیغاتی، سر در رستوران ها و کافی شاپ ها، نمایشگاه های نویسندگی و علمی و مراکز تجاری می باشد. این ریسه ها به دلیل برخورداری از خواص مقاومتی و مکانیکی بالا در برابر عوامل جوی، رطوبت و بارندگی، به طور انبوه در فضاهای باز و نماهای خارجی ساختمان ها استفاده می شوند.

کاربرد ریسه های نئون فلکسی

ریسه های نئون فلکسی دارای محبوبیت بالا و کاربرد بسیار در صنف های مختلف بوده و از عمده کاربرد آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. در مغازه ها و نمایشگاه های هنری
 2. برای طراحی قالب نوشته یا شکلی خاص جهت تبلیغات یا برجسته سازی اثری هنری یا علمی
 3. شیک سازی و طرح دهی زیبای کافی شاپ ها و رستوران ها
 4. در قفسه های فروشگاه های لباس جهت جلب توجه مشتریان
 5. در نورپردازی های مخفی نمای داخلی و سقف های ساختمان ها
 6. در طراحی تابلوهای تبلیغاتی مختلف

خلاصه

در حالت کلی، ریسه های نوری دارای قابلیت تنوع تولید بالا و استفاده های چند منظوره بوده و به دلیل برخورداری از مشخصه های کیفی و ساختاری عالی، از جمله خواص الکتریکی و مکانیکی بالا در برابر رطوبت و ضربه، انعطاف پذیری فوق العاده در مقابل خم شدگی، بازده روشنایی بالا و مصرف پایین برق، دارای محبوبیت خاصی در میان مشتریان شرکت تجهیز ساختمان بوده و با ارائه این محصولات با نازلترین و مناسب ترین قیمت، رضایت و خشنودی مشتری سرلوحه کار این شرکت می باشد.

مقالات مرتبط :

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *