دانش نامه تجهیزساختمان

محافظ سیم های برق ساختمانی ( لوله و اتصالات برقی )

امروزه در همه جای دنیا ساختمان سازی انجام می‌شود و شما هر جای این دنیا که زندگی می‌کنید حتما در محل سکونت خود شاهد ساخته شدن آن ها بوده‌اید . برای ساختن این سازه‌ها تجهیزات خاصی نیاز است . هنگامی که کار ساختمان سازی تقریبا به پایان برسد نوبت به برق کاری آن  است لوله و اتصالات برقی به ما کمک می‌کند تا در برق کشی دچار مشکل نشویم و کابل‌های برق ما در درون ساختمان سالم بماند و آسیب نبیند . این گونه از تجهیزات ساختمانی در انواع مختلفی تولید شده‌اند.

لوله برق چه نوع لوله ای است:

در گذشته تمام تجهیزات برقی که در ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفتند ، مستقیما در درون کار و بدون هیچ محافظی قرار می‌گرفتند . اما امروزه تمام آن‌ها را درون محافظ هایی مخصوص قرار می‌دهند . کار این محافظ ها ، حفاظت از کابل ها و تجهیزات برقی است که درون ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند . این محافظ‌ها تجهیزات را از رطوبت ، ضربه و پاره شدن حفاظت می‌کنند . لوله های برق به دلیل انعطافی که دارند قابل اتصال به یکدیگر نیز هستند . مشتریان برای تغییر اندازه لوله‌های برق می توانند این لوله‌ها را به یکدیگر متصل کنند و یا از اتصالات مخصوص مانند زانویی و بست استفاده کنند

 

از لوله ها و اتصالات برقی برای حفاظت از سیم های برق استفاده می شود

 

لوله گذاری ساختمان جهت سیم کشی:

یکی از مهم ترین کار ها در ساختمان سازی ، سیم کشی آن است . اما مسئله مهمی که وجود دارد این است که سیم‌های برق آسیب پذیر هستند و اگر همین جوری در بنا کار شوند امکان آسیب دیدگی آن‌ها بسیار زیاد است .

استفاده از لوله و اتصالات برقی در کار‌های ساختمان سازی بسیار مهم هستند زیرا تمامی سیم کشی‌های سازه باید از درون این لوله‌ها عبور کنند تا از آن‌ها در برابر آسیب دیدگی و صدمه‌های ناشی از رطوبت و جانوران موزی محافظت محافظت کند .

این لوله ها معمولا برای سیم های برق ، آنتن وسیم های تلفن مورد استفاده قرار می‌گیرند و این لوله‌ها می توانند سیم های برق را به همه جای بنای ساخته شده به آسانی منتقل کنند

لوله برق انواع مختلفی دارد

 

انواع لوله برق:

لوله برق با توجه به کاربرد و جنس آن انواع مختلفی دارد که هرکدام از آن ها برای جایی خاص مناسب هستند.

 

کاندوئیت فلزی:

 یکی از پر کاربرد ترین لوله های برق در کار های ساختمانی این مدل از لوله برق است . این مدل از لوله برق ها با استفاده از دستگاه های لوله خم کنی به آسانی به فرم دلخواه در می‌آیند و همچنین مانند نمونه بالا سیم‌ها و تجهیزات برقی را در برابر حیوانات موزی و ضربات محافظت می کند . این مدل از لوله ها به دلیل قیمت مناسبی که دارند مورد استقبال زیادی قرار گرفته اند

 

لوله برق فولادی:

این مدل از لوله برق ها معمولا با رنگ ضد زنگ پوشانده می‌شوند . لوله و اتصالات برقی فولادی را می توان در فضای داخلی بناها و در بتن، مورد استفاده  قرار داد . از این نمونه از لوله برق ها نمی توان در محل هایی که در ارتباط مستقیم با زمین قرار دارد استفاده کرد .

 

لوله فولادی گالوانیزه:

این مدل از لوله‌ها که معمولا با مواد خاص ، داخل و بیرونشان مقاوم شده است ، معمولا در زیر گچ‌های ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد . این مدل از لوله‌ها معمولا با روی و کادمیم مقاوم می‌شوند

 

لوله فولادی قابل انعطاف:

 در بعضی از موارد در سیم کشی ساختمان نیاز به کمی انعطاف برای سیم کشی است ، برای این کار از لوله های قابل انعطاف استفاده می‌شود . در درون اینگونه از لوله های برق ، پلاستیک یا موادی مشابه آن کار شده است تا انعطاف و خم شوندگی آن راحت تر باشد.

لوله های قابل انعطاف شامل:

لوله‌های قابل انعطاف شامل لوله‌های پی وی سی می‌شوند . این مدل از لوله‌ها به خودی خود به دو دسته ، خم گرم و خم سرد تقسیم می‌شوند . این مدل از لوله‌های پی وی سی دارای استاندارد بوده و قابل اشتعال نیستند و به جای آتش گرفتن جمع و پودر می‌شوند .

قیمت این مدل از لوله برق‌ها در مقایسه با مدل‌های دیگر  کمی بالا می‌باشد. لوله های خم گرم به این صورت می باشند که قبل از خم کردن باید کمی گرم شده و توسط فنر مخصوص که در داخل لوله و محل خم شدن قرار میگیرد خم می شوند، لوله های خم سرد نیز به همین شکل خم شده فقط دارای این مزیت می باشند که بدون گرم کردن می توان آن ها را خم کرد که در زمان صرفه جویی می شود .

البته که کمی گرانتر از لوله های خم گرم نیز هستند. همنین لوله‌های پلی آمید نیز هنوز تولید و عرضه می شوند که هیچگونه استانداردی نداشته و منسوخ شده‌اند . هرچند این مدل از لوله‌ها در برخی از استان‌ها به دلیل قیمت بسیار پایینی که دارند هنوز مورد استفاده قرار می‌گیرند

یکی از موارد مهم در انتخاب لوله برق ، قابل انعطاف بودن آن می باشد

 

لوله های خرطومی برق:

این مدل از لوله‌ها جز پرکاربرد ترین نوع لوله و اتصالات برقی است . لوله‌های خرطومی به دلیل انعطاف بالا ، همچنین ارزان بودن مورد استقبال زیادی قرار گرفته اند . اما همانطور که این لوله‌ها دارای نقاط قوت هستند ، نقطه ضعف نیز دارند . نقطه ضعف این مدل شکننده بودن و ضعیف بودن آن‌ها در برابر فشار است . این مدل از لوله ها که با نام لوله خرطومی شناخته می‌شوند به دلیل جنسی که دارند قابل اشتعال هستند . دلیل این اشتعال هم وجود مواد پلی اتلین در این گونه از لوله برق‌ها است

لوله برق های گالوانیزه از مقاومت زیادی برخوردارند

 

لوله برق مرقوب چه ویژگی هایی دارد؟

یکی از موضوعاتی که در تهیه لوله برق باید به آن توجه کرد ، جنس و نوع مواد به کار رفته در آن است . البته نوع لوله برق استفاده شده در ساختمان کاملا به نیاز شما بستگی دارد اما نکاتی در خریدن آن‌ها وجود دارد که بد نیست به آن‌ها توجه کنید .

یکی از مواردی که در خرید اینگونه از لوله‌ها مهم است جنس آن است ، لوله برق های فولادی به دلیل محکم بودن یک انتخاب خوب برای سیم کشی ساختمان به حساب می آیند .

اما شما باید از لوله ای استفاده کنید که منعطف باشد پس لوله فولادی ساده به درد شما نمی‌خورد و شما باید از لوله فولادی منعطف استفاده کنید . پس دو فاکتور مهم یعنی انعطاف و مقاومت در خریدن لوله و اتصالات برقی بسیار مهم است ، اما در کنار این دو فاکتور بحث قیمت نیز بسیار اهمیت دارد .

 

مطلب آخر:

به طور کلی همانطور که در بالا به آن اشاره شد لوله برق در ساخت و ساز‌های امروزه بسیار نقش مهم و قابل توجهی دارد . با توجه به این که این تجهیزات در ساختمان سازی اهمیت زیادی دارد ، شما می‌توانید برای محافظت از سیم‌های برق و تجهیزات برقی ساختمان خود از این محصولات استفاده کنید .

  لوله و اتصالات برقی با تنوع بالا در بازار موجود است و شما می توانید با توجه به نیاز خود از آن‌ها برای سیمکشی منزل استفاده کنید .

 

محصولات مرتبط :

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *